Güneşin Kendi Etrafında Dönme Hızı

'Ders notları' forumunda YAREN tarafından 24 Ağustos 2010 tarihinde açılan konu

 1. Güneşin Kendi Etrafında Dönüşü,
  Güneşin Kendi Etrafında Dönme Hızı,

  Güneş çok büyük ve ışıldayan bir gaz topudur. Bize diğer yıldızlara göre daha yakın olduğundan en iyi tanıdığımız yıldız Güneştir.

  Güneşin içerinde hidrojen atomları durmadan parçalanır ve farklı şekilde birleşerek helyum atomunu oluştururlar. Bu olaya çekirdek tepkimesi adı verilir ve bu tepkime nükleer bir tepkimedir. Hidrojenin parçalanması ile meydana çıkan enerjinin bir kısmı helyuma dönüşme sırasında tekrar kullanılır, artan enerji ise Güneşin yüzeyinden uzaya saçılır.

  Güneşte kendi ekseni etrafında dönmektedir. Fakat güneş bir gaz kütlesi olduğundan her bölgesindeki dönme hızı birbirine eşit değildir. Dömesinin en önemli kanıtı üzerindeki kara lekelerin zaman içerisinde yerdeğiştirmesidir. Dönme yönü soldan sağa doğrudur yani yerin kendi ekseni etrafındaki dönme yönü ile aynıdır. Kendi ekseni etrafındaki hareketini ekvatorunda 24,65 gün, 40 ° enlemlerde 27,50 gün, kutuplarda ise 34 gün olduğu gözlenmiştir.

  Güneşin kendine öz diğer bir hareketi ise uzay hareketidir. Yapılan gözlemler sonucunda Güneşin ve dolayısı ile Güneş Sisteminin Vega Yıldızına doğru 19.5 km/sn lik bir hızla yaklaştığı ölçülmüştür. Diğer bir hareketi ise Samanyolu ile birlikte yaptığı dönme hareketidir. Bu hareketin hızı 250 km/sn ve dönemi 230.000.000 yıl olarak hesaplanmıştır.
   
Yükleniyor...
- Güneşin Kendi Etrafında Forum Tarih
vy canis majoris güneşin kaç katı Merak Ettiklerimiz 21 Eylül 2016
Güneşin Kızları Oyuncuları ve Konusu Medya Bölümü 18 Mayıs 2016
cumhurbaşkanlığı logosunda yıldız ve ortadaki güneşin anlamı Merak Ettiklerimiz 3 Ekim 2015
Güneşin Kızları oyuncuları gerçek adları Popüler Diziler 22 Eylül 2015