Güneş İle İlgili Bilgiler

'Okulistik' forumunda Wish tarafından 4 Mayıs 2011 tarihinde açılan konu

 1. Güneş Hakkında Bilgi
  Güneş nedir
  Güneşle ilgili bilgi

  Güneş, güneş sisteminin merkezinde yer alan yıldızlar. Yaklaşık 1,4 milyon km çaplı sarı bir ana kol yıldızdır. Yer samanyolu gökadasında bilinen 200 milyar yıldızdan birisi olan Güneş, kütlesi sıcak gazlardan oluşan ve çevresine ısı ve ışık yayan bir yıldızdır Güneşin çapı dünya çapının 109 katı (1.5 milyon km), hacmi 1.3 milyon katı ve ağırlığı 333.000 katı kadardır. Güneşin yoğunluğu ise Dünyanın yoğunluğunun ¼’ü kadardır. Güneş kendi ekseni etrafında saatte 70 000 km hızla döner. Bir turunu ise 25 günde tamamlar.

  Güneş % 70 hidrojen, %20 helyum ve %5 de diğer elementlerden oluşur. Güneşte hidrojenin helyuma dönüşmesi sırasında (füzyon- erime birleşme) büyük bir enerji ortaya çıkar. Saniyede 600 milyon ton hidrojen helyuma dönüşür. Bu da her saniye Güneş`in 4.5 milyon ton hafiflemesine yol açar. Güneşteki füzyon olayı sonucunda kızıl kırmızımsı bir alev 15-20 bin km yükselir ki bu olaya Güneş Fırtınası da denir.

  Güneşin yüzey sıcaklığı 5500 °C ve çekirdeğinin sıcaklığıysa 15,6 milyon °C’dir. Güneşten çıkan enerjinin 2 milyonda birlik kısmı yeryüzüne ulaşır. Güneş’in üç günde yaymış olduğu enerji, dünyada ki tüm petrol, ağaç,doğalgaz, vb. yakıta eşdeğerdir. Güneş ışınları 8.44 dakikada yeryüzüne ulaşır. Güneş Dünyaya en yakın yıldızdır. Çekim kuvveti dünya yer çekiminin 28 katıdır.

  Güneş enerjisini yüzeyindeki hidrojen atomlarının helyum atomlarına dönüşmesi sonucu bir patlama olur, bu patlamalardan günde milyonlarca olur bu şekilde güneş enerjisi meydana gelir.güneş sarı bir cisimdir. Dünyaya sıcaklık ve ışıklık saçar.
   
Yükleniyor...
- Güneş İle İlgili Forum Tarih
Güneş İle İlgili Kısa Şiirler En Güzel Şiirler 25 Aralık 2012
güneş dünya ve ay ile ilgili şiir Merak Ettiklerimiz 9 Aralık 2012
Güneş ile ilgili atasözü ve deyimler Sorun Cevaplayalım 28 Şubat 2012
Güneş Tutulması İle İlgili Deneyler Sözel Dersler 18 Haziran 2011