Gun metal

'Oyun Bölümü' forumunda cCasT tarafından 4 Temmuz 2010 tarihinde açılan konu

1. Transformers. Bu oyunu ilk oynamaya başladığım an aklıma gelen, eskiden deli gibi izlediğim çizgi film. Dikkat ettiniz mi bilmiyorum ama her oyun incelemesine başladığım zaman mutlaka birşeyle kıyaslıyorum veya benzetiyorum oyunları. Çünkü çeşit sayısı arttıkça artık herşey birbirini tekrar etmeye başlıyor. Gun Metal, özgün bir fikre sahip bir oyun değil. Çünkü robotların uçaklara dönüşmesi, daha geniş bir şekilde yıllar önce ele alınmış bir olaydı. Hatta daha önceden sadece uçaklara değil, envai çeşit araca dönüşebilmekteydiler robotlar.

Bu oyunda da medeniyet kötü istilacıların akınına uğramış. Havoc Suit adında bir robot, tek kurtuluş yolu olarak bilinmekte. Bu 10 metre uzunluğunda, cephanelik tadında bir robot. Hem robot hem de jet diyebiliriz aslında. Tek bir tuşla jet olup uçabiliyor, yine aynı tuşla robota dönüşebiliyorsunuz. Eğer havada robota dönüşürseniz de, bir daha uçak olamıyorsunuz, artık hurdacıya mı satılırsınız çöpe mi atılırsınız bilemem

Aslında oyun acaip eğlenceli. Bir o kadar da hızlı ve saf bir aksiyon sunuyor bize. Amacımız sadece radarımızda gösterilen hedefleri yok etmek. Bazen koruma görevleri de veriliyor. Genelde görevlerde zaman sınırlaması oluyor. Mesela, medeniyet için önemli bir alan saldırıya uğruyor. Hemen sizin silahlarınızı hazırlayıp olay mahaline gitmeniz gerekli. Tabi zaman kaybetmeden de düşmanı halletmeniz de gerekiyor. Yoksa onlar sizden önce önemli olan alanı yok ediyorlar. Ama bu biraz zor oluyor. Herşey öyle hızlı olup bitiyor ki, siz ne olduğunu anlamıyorsunuz bile. Ama oyuna alıştığınız zaman, acaip eğleneceğinizden eminim.

Oyunda bir dolu roket ve silah çeşidiniz var. Ufak silahlardan dev roketlere kadar. Gerçi robotun ufak silahı bile bir insan boyutunda ama neyse. Robotken Mouse 1 ve 2 tuşlarıyla ateş edebiliyorsunuz. İkinci tuş roket ve diğer büyük silahlar için kullanılmakta. E tuşu ile de silah değiştirebiliyorsunuz. Seçenekleriniz arasında sizi tatmin edecek bir silah mutlaka bulacaksınız, ürün yelpazesi oldukça geniş. Her bölümün başında silahlarınızı seçip öyle başlıyorsunuz. Bölüm ortasında falan cephaneye ihtiyacınız olursa, sağda solda bulunan çeşitli istasyonlardan cephane ve ek silah alabiliyorsunuz.

Gitmeniz gereken heryer radarınızda gösterilmekte zaten. O yüzden sorun yaşamıyorsunuz pek. Zaten kontrollerin de kolay olması, sizin zorlanmamanız anlamına geliyor. Az sayıda tuş ile çok sayıda hareket yapmak, artık oyunlarda moda olmaya başladı. Bir oyunun içinde uçak kelimesi geçtiğinde, onlarca düğme de akıllara geliyordu ama artık öyle olmuyor. Hele bu oyunda hiç öyle olmuyor. Q tuşu, oyunda en çok kullanacağınız tuş. Çünkü bu transform olmanıza yarıyor. Robot veya jet olabiliyorsunuz her istediğiniz zaman. Bu fazla zaman almayan bir hareket. Her iki durumda da mouse ile yön tayini yapıyorsunuz. Jeti kullanmak biraz daha zor ama alışmak çok kolay. Yine de yerden yeterli derecede yüksek olmaya dikkat edin.

Böyle bir oyundan sadece eğlence değil, ufak detaylara dikkat edilmesini de beklerdim. Mesela size görevlerinizi veren kişi oldukça klişe bir ses tonuna sahip. Hiç mi askerler arasında yumuşak sesli birisi yok acaba. Nedense Amerikan askerleri bu sert ses ile özdeşleşmişler. Ayrıca sokak ağzı ile konuşmaları da cabası. Bu oyunda hiç hoşuma gitmedi bu ses tonu. Ayrıca oyun sadece birşeyleri yok etmek üzerine kurulu. Bir süre sonra baygınlık geçirebilirsiniz. Bazen de zamanınız anında doluveriyor. Çünkü geriye doğru sayan bir sayacınız yok. Korunması gereken bir alanda düşmana ateş ederken eğer hedefi bulmayan bir roket olursa, hele bir de havadaysanız bu roket korunması gereken alana çarpıyor ve görev başarısız olabiliyor. İnsanın canını sıkıyor bu da. Emekleriniz boşa gidiyor bir anda.

Grafik olarak oyundan çok şey bekleyebilirsiniz. Aslen Xbox oyunu olan Gun Metal, PC için de oldukça sağlam işler çıkartıyor. Nvidia'nın özel dili olan CG ile yapılmış oyun. Bu nedenle her yeri Nvidia kokuyor. Bir kere çevrede gördüğünüz herşeye zarar verebiliyorsunuz. Hem de tamamen gerçek bir şekilde. Ağaçlar yanıyor, binalar yıkılıyor, otlar bastıkça düzleşiyor. Herşey gerçek hayattaki gibi yapılmış. Başta ışık efektleri olmak üzere, oyundaki efektler de harika yapılmış. Patlama efektleri göz dolduruyor. Güneşe doğru uçtuğunuzda, gerçekten de göz alıcı ışık efektleri ile karşılaşıyorsunuz.

Robot grafikleri de çok üstün. Her detayına dikkat edilmiş, hiçbir ayrıntı atlanmadan çizilmişler. Sistem için iyi olmasa da, gözlerimiz için bir zevk adeta. Poligon sayısı olarak da acaip cömert davrandıkları kesin. Robotların büyüklüğü bile oyuna çok hoş aktarılmış. Etrafta minik minik insanlar koşuştururken, siz dev gibi robotla etrafta koşuşturuyorsunuz. Çok eğlenceli oluyor bu. Ama oyunda sizden daha gelişmiş robotların ve jetlerin olduğunu da hatırlatmak isterim.

Seslendirme olarak oyunu pek beğenmedim diyebiliriz. Zaten oyun Nvidia koktuğundan, ve bu isim de sadece grafik için birşeyler ifade ettiğinden, sesler için aynı kaliteden bahsetmek imkansız. Oyun çok kalabalık ve gürültülü oluyor. Onlarca uçak veya robot birbiriyle kapıştığı zaman, "ciuv ciuv" diye heryer roket sesi doluyor. İnsanın başını ağrıtıyor. Arada bir de sizin görevlerinizi hatırlatan ve koordinatları veren adamın da konuşması girince, iyicene laf salatası oluşuyor. Bu nedenle sesler bana pek de başarılı gelmedi. Uçağın uçuşunda bile gerçekten bir uçakla, hatta güçlü bir uçakla uştuğunuzu belirten sesler kullanılmamış. Müzikler de oldukça güçsüzler. Pek kendilerini belli edemiyorlar. Bazen oyundan soğuduğunuz zaman arkada biryerlerde müzik çaldığını anlıyorsunuz.

Oyunun grafiklerinin özel olması, sisteminin de özel olması anlamına geliyor. Bir kere bu oyunu Geforce MX'lerle oynamayı denemeyin bile. Orta detaylarda düzgün bir şekilde oynamak için Geforce 4 Ti4200 olması şart. Ama bu karttan daha iyilerinin olması, oyunu tam performans ve detaylarda oynamanız için şart. Bakın dikkat edin, oyun MX'lerde çalışmaz demiyorum. Kasar diyorum, zevksiz olur diyorum. Ben burada satırlarca yazı yazdıktan sonra yorumlarda yazılanlardan bıktığım için burada bunu belirtme gereği duydum.

Transformers fanatikleri için iyi bir oyun. Konsol oyunlarından hoşlananlar için de aynı şekilde eğlenceli bir oyun. Aksiyon dolu, oldukça hızlı, ama biraz zor bir oyun. Bu nedenle herkese hitap etmeyebilir. Alırken sisteminizin yeterliliğini kontrol etmeyi unutmayın. İyi oyunlar dilerim.