*** güllaç ***

'Damak Keyfi' forumunda Elif tarafından 31 Ağustos 2008 tarihinde açılan konu

1. [​IMG]

*** GÜLLAÇ ***

MALZEMELER:

10-11 güllaç yufkası
    2,5 lt süt
    750 gr toz şeker
    1 paket şekerli vanilin
    Nar taneleri
    Dövülmüş ceviz veya antep fıstığı

Hazirlanişi :
    1. Süt ve şekeri kaynatın. Vanilini ekleyip ılıtın. Bir güllaç yaprağını parlak kısmı yukarı gelecek şekilde tepsiye serin. Üzerine bir kepçe ılınmış sütten gezdirin. Diğer yaprağı bunun üzerine koyup tekrar süt gezdirin. Bu işlemi tüm yapraklar bitene kadar tekrarlayın. Kalan sütü en üstteki yaprağın üzerine dökün. (Süt fazla gelir diye merak etmeyin, yapraklar çok fazla süt çekiyor) tepsiyi buzdolabında 1,5 saat bekletin.

2. Servisten önce üzerini nar taneleri ve dövülmüş ceviz (veya antepfıstığı) ile süsleyin.

Not: Güllaç ince olsun , daha geniş bir tepsi kullanın. Ayrıca yaprakların arasına nar veya ceviz koyarsanız güllacınız koyu renkli olacaktır.

AFİYET OLSUN...

2. tweety bende tam bunu düşünüyordum ki foruma göndermek için sen hızlı davrandın. çok severek yediğim bir tatlıdır özellikle ramazanda :f40:

3. Ennn sevdiğim tatlıdır hatta bir ara kızım olurda adını güllaç koyacağım derdim..:) :) :)

Teşekkürler tweety emin ol deniyeceğim..:f40:

4. Bu konuyu Tual acmaliydi bence... :f30::f30::f30:

Trabzon yolculugu yaramadi ona bence, gec kaliyor konularda :f106:

Eline sagilk tweety !

5. :f30::f30::f30:

Hanımlar böyle foruma tarif atmakla olmaz marifet... Tarif vermeye gelince hepiniz uçarsınız,yapmaya gelince yok allaa allaaa.. Aranızda en arifetlisi wishin annesi.... Öğrettiği tarifleri yapabilmesi için annesi çeyizine türlü türlü oklava koymuş ama başka bir alanda geliştirmiş, gördük ne kadar usta olduğunu... neyse sustum...

6. Ramazanda en sevdiğim tatlıdır.
    Tarifini öğrenmek iyi oldu. :f40:

7. :f106: Kimdemiş hamsili pilav tarifi verecem ben
    Taaa trabzonlara boşunamı gittim Cossack :f106:

Ramazanın Olmazsa olmaz tatlılarından ellerine sağlık Tweety
    Paylaşım için teşekkürler.

8. teşekkürler tweety emeğine sağlık çok güzel görünüyor denicem :f40:

9. eline sağlık tveety.oruç geldi bi de yemekleri düşüneceğiz :f196::f9::f196: