Gülhane Askeri Tıp Akademisi

'Bilgi Rehberi' forumunda DiScOvErEr tarafından 19 Kasım 2009 tarihinde açılan konu

1. Gülhane Askeri Tıp Akademisi, bilimsel özerkliğe sahip, T.S.K.'nın sağlık bilimleri alanında en yüksek danışma organı olan, ön lisans, lisans, lisans üstü düzeyde eğitim-öğretim, bilimsel araştırma ve yayım yapan, T.S.K.'ne tabip ve gerektiğinde diğer sağlık bilimleri alanında askeri personel yetiştiren bir komutanlıktır.

Tarihçe

Türk tıbbına bir asırdan fazla hizmet veren GATA; Gülhane Askeri Tatbikat Okulu ve Hastanesi adı altında 30 Aralık 1898 tarihinde İstanbul'da Topkapı Sarayı surları içerisinde kurulmuştur. 1941 yılında İstanbul'dan Ankara'ya Cebeci Hastanesi'ne nakledilerek, 12 yıl süreyle faaliyetlerini burada sürdürmüş, 1947 yılında Gülhane Askeri Tıp Akademisi ünvanını almıştır. 1953 yılından 1971 yılına kadar Bahçelievler'deki şimdiki K.K.K. lığı binasının bir bölümü olan eski binada hizmet veren GATA, 1971 yılında Etlik'teki bugünkü modern binalarına taşınmış ve 30 yıldır faaliyetlerini bu kampüste sürdürmektedir. 1971 yılından itibaren GATA Komutanlığı bünyesinde şu değişiklikler meydana gelmiştir: 1977 yılında GATA Komutanlığı bünyesinde Sağlık Astsubay Hazırlama ve Sınıf Okul Komutanlığı, 7 Kasım 1980 tarihinde Askeri Tıp Fakültesi, 25 Kasım 1985 tarihinde Hemşirelik Yüksek Okulu, 01 Ekim 1992 tarihinde, 2 yıl süreli ön lisans seviyesinde eğitim veren Sağlık Meslek Yüksek Okulu açılmıştır. 21 Nisan 2000 tarihinde T.S.K. Rehabilitasyon ve Bakım Merkezi hizmete girmiştir. Gülhane Askeri Tıp Akademisi; 1998 yılında 100 üncü kuruluş yılını kutlamıştır. GATA , yetiştirdiği öğretim üyesi ve uzman hekimleri ile 1909'da İstanbul Tıp Fakültesi'nin, 1945 yılında Ankara Tıp Fakültesi'nin kuruluşuna da önemli katkılarda bulunmuştur.

Yurt ve Barınma

Öğrencilerin tüm ihtiyaçları devlet tarafından ve askeri tesislerden karşılanmaktadır.

Kütüphane

1898 yılında Gülhane Askeri Tıp Akademisiyle beraber kurulmuş, 25 Aralık 1990 tarihinde bugünkü üç katlı, müstakil binasına taşınmıştır. Gülhane Askeri Tıp Akademisinde verilen tıbbi eğitim, öğretim ve araştırma hizmetlerini bilimsel ve teknolojik bilgi imkanlarıyla desteklemek amacı güden kütüphane, Akademik yıl boyunca, hafta içi: 08.00-22.00, Cumartesi: 09.00-17.00, yaz döneminde hafta içi: 08.00-17.00 saatleri arasında açıktır. GATA personeline, kütüphane içinde yayınlardan faydalanma, yayın ödünç verme, CD ROM ve online tarama, siyah-beyaz fotokopi, video, müzik yayını hizmetleri, GATA'da yatan hastalara, Gezici Hasta Kitaplığı hizmeti, GATA dışından gelen okuyuculara ise kütüphane içinde yayınlardan faydalanma ve fotokopi hizmeti verilmektedir. 25980 kitap, 151 video kaset, 292 ses kaseti, 2660 tez, 137 CD ile 234 yabancı ve 21 yerli süreli yayın aboneliğinden oluşmakta olan GATA Kütüphanesi öğrencilere; 15 gün süreyle 1 kitap, ödünç vermektedir. Yayının Süresi, başka bir okuyucu tarafından istenmiyorsa, kütüphaneye getirilerek, Ödünç Verme Memuruna başvurmak suretiyle uzatılabilmektedir. GATA dışına yayın ödünç verilmemektedir.

Teknoloji

Galatasaray Üniversitesi bünyesinde fizik, kimya, lisan ve multi media laboratuvarları ile robotik laboratuvarı bulunuyor.

Beslenme

Öğrencilerin tüm ihtiyaçları devlet tarafından ve askeri tesislerden karşılanmaktadır.

Sağlık

Kampus Hayatı

Ulaşım

GATA Komutanlığı ve Bağlı birimleri; Ankara , İstanbul ve Eskişehir'de bulunmaktadır. Ankara'da GATA Kışlası içerisinde: Gata Komutanlığı Karargahı Gülhane Askeri Tıp Fakültesi ve Eğitim Hastanesi Hemşirelik ve Sağlık Meslek Yüksek Okulu Müdürlüğü Sağlık Astsubay Hazırlama ve Sınıf Okulu Komutanlığı T.S.K. Rehabilitasyon ve Bakım Merkezi Başkanlığı İstanbul'da: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi ile bu hastaneye bağlı olarak hizmet veren Çamlıca Göğüs Hastalıkları Hastanesi Eskişehir'de ise: Hava Hastanesi içerisinde hizmet veren Hava ve Uzay Hekimliği Merkez Başkanlığı yer almaktadır.

Burslar

Kulüpler

Fakülteler ve Bölümler

Askeri Tip Fakültesi
    Sivil Lise (Erkek) (SAY)
    Sivil Lise (Kiz) (SAY)
    KKK Askeri Liseleri (SAY)
    Deniz Askeri Liseleri (SAY)

Hemşirelik Yüksekokulu