Güçlü akrabalık ilişkileri bize neler kazandırır

'Kısa Bilgiler' forumunda Demet tarafından 3 Ekim 2015 tarihinde açılan konu

 1. Demet

  Demet Editör

  Güçlü akrabalık ilişkileri bize neler kazandırır

  Güçlü akrabalık ilişkileri insana manevi açıdan güç katar. Kişinin iyi ve kötü gününde çevresinde ilk akrabalar olur. Dar günde ilk akrabaların kapısı çalınır. En çıkmaz durumlardan onların maddi ve manevi yardımları ile kurtulunur.

  Akrabalık ilişkileri hem dinimiz açısından hemde örf, adet ve geleneklerimiz açısından oldukça önemlidir.

  Dinimiz sadaka, fitre veya zekat verirken bile önce kendi akrabalarına bakmamızı söylüyor. Eğer durumu iyi olmayan akrabanız varsa sadakalarınızı, zekatlarınızı ve filtrelerinizi bu akrabalarınıza vermemiz gerektiğini söylüyor.

  Akrabalık bağlarını yaratan Allah, bu ilişkileri, sevgi, saygı, itaat, merhamet, yardım, ilgi, fedakarlık gibi belli fazilet ölçüleri üzerine kurmuştur. Sıla-yı rahim de denilen bu bağlar, dinimizde her mü’minin göz önünde bulundurmak zorunda olduğu farz vecibelerindendir. Akrabalar arasındaki ilginin ve ilişkilerin kesilmesi ve koparılması ise, büyük günahlar arasında yer alır.

  Akrabalık ilişkileri karşılıklı olursa, elbette hem daha kolay ve verimli, daha mutluluk verici hale gelir ve en güzel şekilde sürüp gider. İnsan fıtratı da böyle bir ilişkiye daha yatkındır. Sana gelene gitmek, seveni sevmek, sayanı saymak, verene vermek, ilgilenene ilgi duymak, yardım elini uzatana elini uzatmak, kendini insan sayan her kişinin yapabileceği ve yapması da gereken tabii davranışlardır.

  Güzel olan akrabalık ilişkileri insanlara çok şey kazandırır. Birlikten kuvvet doğar sözünü boşuna söylememiş atalarımız.
   
Yükleniyor...
- Güçlü akrabalık ilişkileri Forum Tarih
Hazar Ergüçlü resimleri Resimler 10 Şubat 2014
Hazar Ergüçlü hayatı kısaca Biyografi 10 Şubat 2014
Safra Kesesi Alınan Kişi Hangi Besinleri sindirmekte Güçlük Çeker Etüt Merkezi 11 Kasım 2013
Dünyanın En Güçlü Telefonu Teknoloji Haberleri 9 Ocak 2013