GSS de Çalışan eşlerin yapması gereken işlemler

'Sorun Cevaplayalım' forumunda Sitem tarafından 19 Ocak 2012 tarihinde açılan konu

1. Arkadaşlar genel sağlık sigortasında eşleri çalışanların durumu nedir ..çalışmayan eşler gss başvuru yapacakmı benim iyice kafam karıştı..Konuda bilgisi olanların yardımlarını bekliyorum..

2. Cevap: GSS de Çalışan eşlerin yapması gereken işlemler

Kendi sigortalatan ev hanımları genel sağlık sigortası kapsamına giriyormu.ben kendimi bir süre önce bir tanıdığım aracığılıyla sigortalattım şuan çalışıyor görünüyorum .genel sağlık sigortası ile ilgili ne yapmam lazım?

3. Cevap: GSS de Çalışan eşlerin yapması gereken işlemler

Genel sağlık sigortasında çalışmayan eşin hiç bir işlem yapmasına gerek yok eskiden olduğu gibi çalışan eşin sosyal güvencesi üzerinden hiç bir ücret ödemeden GSS den yararlanmaya devam edecek..

4. Cevap: GSS de Çalışan eşlerin yapması gereken işlemler

Çalışan eşler aldığı maaş üzerinden ayrıca GSS primi ödeyecekler.ayrıca İsteğe bağlı sigortalı olan kişilerde genel sağlık sigortası ödemek zorunda .

diyelim ki eş ev hanımı 2 çocuk var gelir asgari ücret;

Eve giren tek gelir asgari ücret aynı konutta bulunan kişi sayısına bölünüyor örneğimizde 4 bölünüyor. Çıkan sonuç asgari ücretin üçte birinden azsa ya ne 295,50 TL’den azsa devlet GSS pirimini ödüyor.

Eğer eş çalışıyor yada kendini sigorta ettirmişse gelir üzerinden Gss primi ödüyor.

Gelir Tespiti Başvurusu 1 şubatta kadar Sosyal Yardımlaşma Vakfına yapılması gerekmektedir. Tabi daha sonrada yapılabilir; ancak o zamana denk kazanç asgari ücretin iki katından fazla gözükecektir ve ödenecek pirim de artacaktır.