Göz Tansiyonu Nedir

'Sağlık bilgisi' forumunda Wish tarafından 12 Nisan 2011 tarihinde açılan konu

 1. Göz Tansiyonu Hakkında Bilgi
  Göz Tansiyonu Belirtisi
  Göz Tansiyonu Tedavisi
  Glokom nedir


  Göz Tansiyonu - Glokom Nedir? Göz Tansiyonu, Glokom olarak da bilinir, göz içindeki sıvı basıncının, görme yeteneği için gerekli olan göz sinirine zarar verecek düzeyde olması durumuna denir. Tedavi edilmediği takdirde görme kaybına neden olabilen Göz Tansiyonu, tüm dünyada kalıcı görme kaybına en fazla neden olan hastalıktır.

  Göz Tansiyonunun (Glokomun) Nedenleri: Glokom, göziçi sıvısını dışarı boşaltan kanallarda yapısal olarak tıkanıklık oluşması veya sonradan bazı hastalıklar nedeniyle ortaya çıkar. Göziçi sıvısının yeterli boşalamamasına bağlı olarak göz içinde basınç yükselir ve yükselen göziçi basıncı da görmeyi sağlayan göz siniri hücrelerinin beslenmesini engeller. Göz siniri hücreleri yükselen göziçi basıncı nedeniyle hasar görerek yavaş yavaş öldükçe çevreden merkeze doğru görme kaybı ortaya çıkar. Hücrelerin tümü öldüğü zaman kalıcı total görme kaybı oluşur.

  Göz Tansiyonunun (Glokomun) Belirtileri: Göz Tansiyonu sinsice ilerleyen ve herhangi bir belirti vermeyen ve neden olduğu görme kaybı geri döndürülemediğinden ihmal edilmemesi gereken bir hastalıktır. Glokomun erken teşhisi görme kaybının en aza indirilmesi için önemlidir. Glokom, uzman hekim tarafından yapılacak muayene, kontrol ve göz tansiyonu ölçümü ile teşhis edilir.

  Göz Tansiyonunun (Glokomun) Tedavisi: Glokomun neden olduğu hasar ve görme kaybı geri döndürülemez olduğundan, Göz Tansiyonu Tedavisi hastalığın ve görme kaybının ilerlemesini durdurmaya yöneliktir. Tedavide ilaç tedavisi, lazer tedavisi ve cerrahi tedavi olmak üzere 3 yöntem uygulanmaktadır.
   
Yükleniyor...
- Göz Tansiyonu Nedir Forum Tarih
Glokom (Göz Tansiyonu) Nedir Sağlık bilgisi 22 Ekim 2011
Göz Tansiyonu Nedir - Göz Tansiyonu Belirtileri ve Tedavisi (Glokom) Sağlık bilgisi 15 Şubat 2011
Göz Tansiyonu Yüksekliği (Glokom) Nedir Sağlık bilgisi 3 Ekim 2009
Göz Tansiyonunun Belirtileri Hastalıklar 13 Şubat 2014