Göz Kırpmanın Bedeli...

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Mirayy tarafından 10 Ağustos 2009 tarihinde açılan konu

1. Film seyrederken bir daha göz kırpmak yok!

Film izlerken göz kırpmalarıyla filmin ne kadarını kaçırdığınızı öğrendiğinizde çok şaşıracaksınız!

Tokyo Üniversitesi'nden araştırmacıların araştırmalarının ortaya koyduğu bir sonuç oldukça şaşırtıcı oldu. Yapılan araştırmaya göre filmlerin onda birini görmüyoruz!

Tokyo Üniversitesi'nden Tamani Nakano ve çalışma arkadaşları film izleyen gönüllüleri gözlemleyerek bilgi topladı. Gönüllülere klasik sinema filmlerinin yanı sıra sessiz sinema, akvaryum filmi, sesli kitap gibi şeyler de izletildi. Gönüllülerin heyecanın düştüğü sahnelerde daha çok göz kırptığı, izleyenlerin filmin heyecanına göre birlikte göz kırptığı veya dikkat kesildiği ortaya çıktı. Çok da şaşırtıcı olmayan bulgular yine de araştırmanın önemli bir parçasıydı. Topluluğun farkında olmadan uyumlu tepkiler gösterdiği kaydedildi. Bu araştırma sonucunda insanların film izlerken ne düşündüğünü anlamak mümkün olacak. Ayrıca filmin göz kırparken kaçırılan kısımlarını anlamak da mümkün olacak.

Araştırmacılara göre göz kırpma esnasında beyine 450 milisaniye boyunca görüntü gitmiyor. Bu da ortalama olarak dakikada 6 saniye kaybettiğimizi gösteriyor. 150 dakikalık bir film için düşündüğümüzde ise filmin 15 dakikasını hiç görmediğimiz anlaşılıyor!

Alıntıdır....

2. Cevap: Göz Kırpmanın Bedeli...

Çok ilginç bir bilgi Merve.Peki filmlerde ağladığımız süreler için de bir araştırma var mı acaba :f30:

3. Cevap: Göz Kırpmanın Bedeli...

:DDoğru Ama Güzel Paylaşım + Rep

4. Cevap: Göz Kırpmanın Bedeli...

:) tşkler ilginç bır arastırma yapmıslar hakkaten ... hiç kırpmayalım zararlı bız cıkıyoruz (:tşkler

5. Cevap: Göz Kırpmanın Bedeli...

Acaba bu insanlar arasındaki iletişimde de geçerli midir ki? Mesela sıkıldığımız bir kişi veya muhabbet esnasında göz kırpmalarda değişiklik oluyor mudur ki? Sonuçta gözler iletişimin önemli bir parçası ve dikkat gerektiriyor diye düşünüyorum.

6. Cevap: Göz Kırpmanın Bedeli...

Kaçan kısım kaçıyo kırpmadan da durulmaz ki :f196:

7. Cevap: Göz Kırpmanın Bedeli...

ben bazen gözlerimi kırpmadan seyrediyorum acab ne kaçıracam diye:f196:teşekürler bilgi için:f118: