Görme engellilerin bilgisayar kullanabilmesi için program

'Sorun Cevaplayalım' forumunda Misafir tarafından 6 Eylül 2011 tarihinde açılan konu

1. slm arkadaşlar görme engellilerin bilgisayar kullanabilmesi için bir program varmış nasıl bulabiliriz bu programı

2. Cevap: Görme engellilerin bilgisayar kullanabilmesi için program

İşletim sistemi bilgisayarımızı kullanabileceğimiz hale getirir. Ancak görme engelliler için bunun çok fazla bir anlamı yoktur. Çünkü işletim sistemleri genlikle görenlere yönelik olarak yapılmaktadır. Görme engelliler için ufak tefek düzenlemeler içerse de görme engellilerin bilgisayarı kontrol edebilmeleri işletim sistemine ek bir program yüklemeden bunu yapabilmeleri pek bir mümkün değildir.

Görme Engellilerin bilgisayarlarını kontrol etmelerini, kullanabilmelerini sağlayan yazılımlara ekran okuyucular diyoruz. Bu yazılımların görevi tıpkı yanımızda bir gören varmış ve bize ekranı anlatıyormuş gibi ekrandaki herhangi bir öğenin durumunu, içeriklerini, özelliklerini bize anlatmasıdır. İşletim sistemi üzerinde kurulan ekran okuyucular genellikle bilgisayarı klavye yardımıyla kontrol etmemize olanak verirler.