Görgüsüzlük üzerine - İclal Aydın

'Masallar ve Hikayeler' forumunda Oylesine tarafından 12 Temmuz 2008 tarihinde açılan konu

1. Çok lüks bir restorandayım. Öğle yemeğinde toplantı yapma modasını seviyorum
    aslında. Ofis gerginliğinden uzakta daha eşit koşullarda gerçekleşiyor görüşmeler.
    İşlerim planladığımdan erken bittiği için görüşme saatinden bir hayli erken ulaştım
    mekâna. Restoranın bahçe kısmı açılmış. Katıldığım bir televizyon programından çıkıp
    geldiğim için full makyaj, süper süslü bir haldeyim. Restoran müdürü bir coşku bir
    tezahüratla en güzel masayı servis ediyor. Sıcacık bir güneş var ve ben sadece
    bu yüzden çok mutluyum. Kereviz tozlu, acı soslu bir domates suyu söylüyorum
    ve başlıyorum beklemeye.

Masalardaki kalabalığın büyük çoğunluğu takım elbiseli iş adamları ve iş kadınları.

Restoranın şanına, lüksüne uygun bir görünüm sergiliyorlar.

Pahalı papuçlar, çok pahalı saatler, çok pahalı güneş gözlükleri, çok çok pahalı çantalar...

Neredeyse Hepsinin BlackBerry’leri ve aslında çantalarında ya da ceplerinde durması
    gereken Mont Blanc dolma kalemleri ve krokodil tabakalı kartvizitlikleri masanın üzerinde
    duruyor.

Markadan yıkılıyor yani mekân.

Kadınlı erkekli neredeyse hepsi somon füme salata yiyor ve birer kadeh beyaz şarap içiyor.

Ama...

Karşı masamdaki üç kadından biri ağzını aça aça, aça aça, aça aça sakız çiniyor ve
    gözlüğünün yanında kafam kadar Chanel yazıyor. Böyle çirkin bir görüntü yok ama!..
    Böyle bir büyük ağız, böyle bir kırmızı ruj, böyle bir çene yok! Üstelik bu üç hanım da
    siyah beyaz seçkin giysilerinden ve pahalı saç şekillerinden anladığım kadarıyla
    oldukça önemli konumlarda çalışıyorlar. Sakız çiğnemek kadınlı erkekli kimseye
    yakışmıyor ama Armani markalı siyah ceket giymiş bir kadına hiç yakışmıyor.

Beklerken mekândaki herkesi incelemeye başlıyorum.

Yemek yiyen çoğunluk sanki bu lüks yapı kompleksinde doğmuş gibi rahat görünüyor
    ancak görünenle davranış arasında bir üslup birliği yok!

Beyefendi çok sofistike bir kellikte; ancak telefonda anırarak konuşuyor ve biz onun o
    büyük dünyasındaki küçük figüranlar olarak sonsuz rahatsızlığımızı belli edemeyecek
    kadar kibarız.

Dobralık... (Çoğu zaman kabalık.)

Olduğu gibi olmak... (Zaman zaman kabalık.)

Açık sözlülük... (Genellikle kabalık.)

Yeni yaşam biçimi içinde oldukça rahat bir yaşam biçimi artık... Yalandan eğilip
    bükülmekten, insanı iğrendirecek boyutta bir sahtelikten, yalandan övgülerden
    ben de hiç hoşlanmıyorum ama insanların her ağzına geleni söylemelerinden ve
    toplum içinde yaşam kurallarından bu denli uzaklaşmalarından da ürküyorum.

Kimseye haminne gibi akıl öğretecek halim yok ama koluna o 2 bin 500 dolarlık
    çantayı takabilenin ağzını ayıra ayıra sakız çiğnememesi gerektiğini bilmesi gerek
    diye düşünüyorum. Yani o çanta ya da BlackBerry ya da o ayakkabı moda olan dek
    “medeniyet” moda olsa yeniden güzel olmaz mı?

Sofra adabı, güzel bir masa hazırlama, yeme içme bilgisi, sadelik, mütevazı olmak,
    klasik müzik ve resim bilgisi, seyahat görgüsü, başka insanları dinleyebilme yetisi...

Bütün bunları geliştirmek için çok paraya da gerek yok üstelik. Hatta bunlar için
    para hiç olmasa bile olur... O kadar çok olanak var ki artık...

Ama nedense kadınlı erkekli bir “hamlık” giderek daha çok moda oluyor. Kolay çünkü.
    Zaman istemiyor. Beyin istemiyor. Enerji istemiyor. “Ben buyum, yerse, işine gelirse”
    deyip çıkıyor işin içinden herkes..

Yaşlanıyorum ben...

Kesin...

Sakız çiğneyenlere, kilosuna rağmen dar giysi giyenlere, küfür eden erkeklere,
    tutarsızlara, geğirenlere, zevksizlere, sonradan görmelere, cahile ve buna rağmen
    çok konuşana, her şeyi çok bilene, küstahlara, karamsarlara hiç tahammülüm
    kalmadı... Hiç!

2. Ama nedense kadınlı erkekli bir “hamlık” giderek daha çok moda oluyor. Kolay çünkü.
    Zaman istemiyor. Beyin istemiyor. Enerji istemiyor. “Ben buyum, yerse, işine gelirse”
    deyip çıkıyor işin içinden herkes..

Gerçek şuki günümüzün en büyük sorunu görgüsüzlere sorun ..? cevap..çağdaş hayat derler..Teşşekürler eline koluna sağlık ÖYLESİNE

3. sonradan görmelere, cahile ve buna rağmen çok konuşana, her şeyi çok bilene, küstahlara tahammülüm kalmadı, tahammül edilecek şeylerde değil bunlar, emeğine sağlık ÖYLESİNE çok güzel bir yazı:f40:

4. Harikaydı daha net anlatılamazdı öylesinem emeğiize sağlık

5. [​IMG]Sakız çiğneyenlere, kilosuna rağmen dar giysi giyenlere, küfür eden erkeklere,
    tutarsızlara, geğirenlere, zevksizlere, sonradan görmelere, cahile ve buna rağmen
    kalmadı... Hiç!

AYNEN BENİM DE YOK

emeğine sağlık arkadaşım anlamlı ve ders alınması gereken bir yazı

6. Yaşlanıyorum ben...

Kesin...

Sakız çiğneyenlere, kilosuna rağmen dar giysi giyenlere, küfür eden erkeklere,
    kalmadı... Hiç!

Kız kardeşim yüzümden sakızdan nefret ettim :f106: ikimizde küçücükken beni sakız çiğneyerek nasıl deli edeceğini anlamış ve kullanmıştı bunu o yüzden sakız benim için zaten :f84:

Konu bütünüyle harika bütün bunları söylemek için aslında o kadar lüks bir mekanda olmaya bile gerek yok
    ben her yerde ve her mekanda hatta otobüs durağında bile düşünüyorum bunları ve sonra diyorum ki ya çok geri kafalıyım yada yaşlandım :f41

7. çok güzel bir konuydu öylesine :f118:

anlatılanlar gözümde canlandı...