Google ‘Caffeine’’in Yararları

'Teknik Yardım' forumunda cCasT tarafından 27 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

1. Google ‘Caffeine’in Yararları

Uzun bir aradan sonra tekrar merhaba. Hakkımda çıkan “ortadan kayboldu” söylentilerine daha fazla kayıtsız kalamadım. Bu uzun ayrılık boyunca neler mi yaptım? O kadar çok şey yaptım ki; bir yandan Mert’in Blog Akademisi dersleri, diğer yandan 2010 Ocak ayı için yeni dönem ve yeni eğitim paketleri hazırlığı, SEO danışmanlığı, kurumsal blog ve sosyal medya danışmanlığı, ve daha bir sürü şey. Uzun süredir okumadığım kadar çok kitap okudum. Birisi bana “hayatında öyle yoğun bir dönem olacak ki, en sevdiğin şeyi, blog yazmayı dahi uzun süre ihmal edeceksin” deseydi herhalde güler geçerdim. Bu hasrete bir son vermek gerekiyordu. Nihayet huzurlarınızdayım.

Bu aralar bütün ilgim arama motoru savaşlarına yoğunlaşmış durumda. Bing’in kısa süre içinde Google’dan pazar payı kapmasına “rest” diyen Google’un hayata geçirmek üzere olduğu “Google Caffeine” ve bu yeni algoritma değişikliğinin olası etkileri uykularımı kaçıracak denli hayatımı işgal etmiş durumda. Uykumu kaçırmasının nedeni bu yeni algoritma değişikliğinden negatif etkileneceğime dair bir kaygı taşıyor oluşum değil. Amerikalı arama motoru uzmanlarının ve internet pazarlamacılarının Google Caffeine ile ilgili öngörülerini anlattıkları webinarlara katılmaktan bitap düşmüş vaziyetteyim. Aradaki saat farkından dolayı çoğu webinar gece 1-2 gibi başlayıp 4′te sonlanıyor.

Google “Caffeine” versiyonu ile arama motoru yarışındaki lider konumunu daha da perçinlemek istiyor. Biz blog yazarları açısından bu değişikliğin en büyük yararı nedir derseniz, hiç şüphesiz arama sonuç sıralamalarında sosyal medya kullanım etkisinin daha da artmış olmasıdır derim. Dolayısıyla bir blog yazıyorsanız, bunu sosyal medyada hedef kitlenize ulaştırıyorsanız doğru yoldasınız.

Caffeine’in diğer bir faydası da gün ve saat içinde dahi değişkenlik gösterebilen sıralama sonuçları sunuyor olacak olması. Nedir hocam, biraz daha açar mısın derseniz, açayım. “Belli bir kelimede Google’da birinci sıradayım, oraya çöreklendim, topunuz gelseniz beni yerimden edemezsiniz” şeklinde bir yaklaşım bu yeni versiyonla birlikte tarih olacak. Giderek “real time search” (eş zamanlı arama) olayına doğru geçiş yapacağız. Eskiden blog doktorunuz günde bir yazı kâfi diyordu, şimdi bir yazı dahi yetersiz kalabilir. Ne kadar ekmek, o kadar köfte durumu diye özetleyebiliriz.

Küçük balığın büyük balığı yutabileceği, elinde dijital kamerasıyla video paylaşımı yapan 12 yaşında bir bebenin bile sizi ekarte edebileceği enteresan bir döneme giriyoruz. Bu arada en dıştan Bing geliyor. Onu gözardı etmemekte yarar var. Bilhassa Windows 7 ile birlikte Bing kullanıcı sayısının gözle görülür bir şekilde artacağını öngörmek yanlış olmaz.

Caffeine ile ilgili öngörülerimi paylaşmaya devam edeceğim. Bu yeni versiyondaki olası sıralamanızı merak ediyor olacağınızı tahmin ederek 2 link paylaştım. Bu linkler vasıtasıyla hem Google Caffeine versiyonundaki olası sıralamanızı kontrol edebilir, hem de aynı ekranda belli bir anahtar kelimede Google – Google Caffeine sıralama karşılaştırması yapabilirsiniz.