Göktürkler Tarihin Hangi Zamanında Yaşamışlardır

'Genel Türk Tarihi' forumunda EyLüL tarafından 27 Temmuz 2012 tarihinde açılan konu

 1. Göktürkler Tarihin Hangi Zamanında Yaşadılar
  Göktürkler Tarihin Hangi Zamanında Yaşamışlar

  Göktürkler Asya Büyük Hun İmparatorluğu'ndan sonra, her bakımdan temsil ettiği Türk kültürü itibariyle ikinci süper Türk imparatorluğu niteliğinde olan Gök-Türk hakanlığı, Türk sözünü ilk defa resmî devlet adı olarak benimsemekle, bütün bir millete ad vermek şerefini kazanmış, Doğu Sibirya'daki Yakut Türkleri ile batıda Ogur (Bulgar) Türklerinin bir kısmı dışındaki Türk asıllı bütün kütleleri kendi idaresinde birleştirmiştir.

  Göktürk Kağanlığı (552–581), 6. yüzyılın ortasında, Asya'nın doğusunda Çin devletinin, batısında Sasani-İran devletinin sınırladığı İç Asya bozkırlarında, doğuda Avarlar, batıda Eftalit/ Ak Hunlar ile yapılan mücadeleler sonucunda ortaya çıktı

  Göktürkler, M.S. 542'ye kadar Altay Dağları'nın güney eteklerinde yaşamışlardır. Çin kaynakları, ittifakla Göktürklerin Hunlardan geldiğini ifade etmektedir. Göktürkler, Aşina adını taşıyan ve kelime anlamı olarak kurt neslini ifade eden bir Hun ailesine mensupturlar.Kardeş kavgaları, diğer Türk halklarıyla arasında yapılan savaşlar, iç savaşlar ve Çinliler ile olan uzun savaşlar devletin yıkılmasına neden oldu.
   
Yükleniyor...
- Göktürkler Tarihin Hangi Forum Tarih
İslamiyetten Önce Göktürkler İslami Bilgiler 11 Eylül 2012
Göktürkler Zamanında Müslümanlar Orta Asyada Hangi Sınırlara Ulaşmıştır Genel Türk Tarihi 31 Temmuz 2012
Göktürkler Ve Özellikleri Genel Türk Tarihi 30 Temmuz 2012
Göktürkler Zamanında Türk Milliyetçiliği Genel Türk Tarihi 30 Temmuz 2012