Gök gürültüsünün nedeni nedir?

'Ders notları' forumunda Misafir tarafından 26 Kasım 2010 tarihinde açılan konu

 1. Şimşek, Yıldırım Ve Gök Gürültüsü Nedir?

  Bulutlar hareket ederken birbirlerine ve hava moleküllerine sürtünürler. Sürtünme sonucu üzerlerinde elektriklenme oluşur. Yer yüzünün buluta yakın olan kısımları da cinste (zıt) elektriklenebilir. Bu sebeple bulut ile yeryüzü arasında zaman zaman elektriksel boşalma .Bu olaya yıldırım denir.

  Yüksek binaları, kuleleri yıldırımdan korumak için yıldırımlık yapılır. Yıldırımlık (paratoner), toprağa bağlı sivri uçlu bir metal çubuktur. Bu uca düşen yıldırımdaki elektrik, iletken bir kablo yardımıyla toprağa aktarılır. Böylece paratoner yardımıyla yıldırımın tehlikelerinden korunuruz.

  Bulutlarda biriken elektrik yalnız yer yüzüne değil, bulutun bir noktasından diğer bir noktasına da boşalabilir. Bu olaya şimşek denir. Gerek şimşek, gerekse yıldırım, ışık ile birlikte şiddetli bir ses meydana getirir. Bu sese gök gürültüsü denir. Işık, sesten çok daha hızlı yayılır. Şimşeklerin çaktığı bir havada ilk önce parlak ışığı görür sonrada gök gürültüsünü duyarız. Örneğin; gök gürültüsünün şimşekten bir saniye sonra duyulması yıldırımın 350 metre uzakta oluştuğunu bize gösterir.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 1 Ekim 2013
Yükleniyor...
- Gök gürültüsünün nedeni Forum Tarih
Gökçe Hangi Dizinin Konuğu Olacak? Medya Bölümü 17 Mayıs 2016
Gökkuşağı Nehri Hakkında Bilgi Zaman Tüneli 17 Mayıs 2016
Adını Yazmıştık Gökyüzüne… Zaman Tüneli 16 Mayıs 2016
Big Brother Gökçen kimdir? kısaca Medya Bölümü 30 Kasım 2015