Gitar Dersleri

'Nota Defteri' forumunda Sibel tarafından 14 Şubat 2010 tarihinde açılan konu

1. Merhaba..Ben profesyonel olarak olmasada gitar çalıyorum..Gitar hakkında bildiğim temel şeyleri sizlerle paylaşmak istedim...Basit bir şekilde anlatmaya çalıştım ama anlamadığınız bir şey olursa lütfen sorun....İlk dersimizde Notaların harflerle gösterimi ve Sol ve Fa Anahtarları ile ilgili bazı bilgileri öğretmeye çalışacağım...

Notaların Harflerle Gösterimi :

Akorların ya da genel olarak tüm notaların gösterilmesi için bazı harfler kullanılır. La notası temel bir sestir. Bir orkestra akordunu La notasına göre ayarlar.Bu yüzden, notaları gösteren harfler La notasından "A" harfiyle başlar ve sırayla devam eder.Bildiğim kadarıyla sadece Almancada Si notası "B" hardi ile değil "H" harfi ile gösteriliyor.Dediğim gibi benim hatırladığım kadarıyla sadece Almancada farklı ama araştırmakta fayda olur... {La:A Si:B Do:C Re:D Mi:E Fa:F Sol:G}

Sol ve Fa Anahtarları

İki porte arasında hayali bir çizgi olduğunu düşünürsek bu çizgiye gelen nota Do notasıdır.Çok kalın ve çok ince notaları göstermek için portenin beş çizgisi yetmiyor bu yüzden portenin altında ve üstünde ek çizgiler kullanılıyor.Oktav , bir notadan başlayıp, aşağı ya da yukarı doğru, notaları sırayla saydığımızda geldiğimiz sekizinci nota (bu ilk notanın tekrarıdır ) ile ilk nota arasındaki uzaklıktır.

İlk dersimizin sonuna geldik inşallah bir şeyler öğretebilmişimdir..:) Diğer dersimizde Tam ve Yarım Sesleri ve Tablatürü öğretmeye çalışacağım..

Pardus bunu beğendi.

2. Cevap: Kolay gitar öğrenimi

Çok güzel ve yararlı bir başlık açmışssın ANİME tebrik ederim....Mutlaka yararlı olacaktır...+++rep

3. Cevap: Kolay gitar öğrenimi

teşekkürler...Pardus örttmenim..:)

4. Cevap: Kolay gitar öğrenimi

bağlama çalmayı ögretmek isteyen yok mu :):)

5. Cevap: Kolay gitar öğrenimi

Biliosan öğret bizde öğrenelim :):f40:

6. Cevap: Kolay gitar öğrenimi

bende öğrenmek istiyorum:f196:
    Anime teşekkürler derslerin devamını bekliyoruz:f40:

7. Cevap: Kolay gitar öğrenimi

bilsem öğretmek isteyenin olup olmadığı sormazdım değil mi canım :)

8. Cevap: Kolay gitar öğrenimi

pardon ben öğrenmek isteyen varmı die okumuşum k.bakma cnm..:oops:

9. Cevap: Kolay gitar öğrenimi

inş. akşam yada en geç yarın diğer dersi koymaya çalışacağım Dark abi..

10. Cevap: Kolay gitar öğrenimi

Gitarın Bölümleri?
    Gitar Nasıl Tutulur? Solak birisi gitar çalabilir mi?
    Gitarda Tırnak Uzunluğunun Önemi (Klasik gitar için tabi :f196:)
    Tellerin sıralanışı (1,2, .. vs. Aşağıdan mı yukarıdan mı saylır o teller :f196:)
    Perde nedir?
    Pena nedir?
    Hangi tel hangi notadır?

İlk ders olarak bu bilgileri de verirmisin :f196:;)
    Bak Dark daha yeni başlıyor temelden öğretmek gerek :f30:

11. Cevap: Kolay gitar öğrenimi

Tmm Blue abla..Yeni konum Dark abi için olcak :f30::f30:

12. Cevap: Kolay gitar öğrenimi

Evde bir gitar ve bir tane saz duruyo süs gibi. Çalan yok. DarK gibi bende başlayacam derslere. Üzerine alınan olurmu bilmem :))

13. Cevap: Kolay gitar öğrenimi

Gitar öğrenmek için çok bşy bilmeye gerek yok aslında evde gitar varsa deneyerek bile 1-2 günde en azından 1-2 tane parçayı çalabilirsiniz.. inş. sende öğrenirsin Wish abla..

14. Cevap: Kolay gitar öğrenimi

Eee benim başım kel mi,benimde kemanım var.. kim ders verecek bakim:f196:
    Tebrik ederim AnİmE_qİrL güzel bir konu devamını dilerim:f40:

15. Cevap: Kolay gitar öğrenimi

yaren abla inş. öğrenince kemanıda sen bize öğretirsin..

16. Cevap: Kolay gitar öğrenimi

Keman,gitar,eloktro gitar,viyolensel vs. :f40: hepsi aynı familyadan yaparız birşeyler :f30:

17. Cevap: Kolay gitar öğrenimi

:f30::f30::f30: