Gitar Bölümleri

'Nota Defteri' forumunda Sibel tarafından 9 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. Gitar Bölümleri Nelerdir
  Gitarın Bölümleri
  Gitar Bölümü


  [​IMG]

  Gitarın Bölümleri:

  Kulaklar: Gitar klavyesinin ya da sapının ucunda bulunan bölümdür...Gitar tellerinin bir ucu Kulaklara, diğer ucu ise köprü dediğimiz yerlere bağlanır..Kulaklar gitarımızı akort etmemize yarayan yerdir...

  Köprü: Gitarın gövdesi üzerinde bulunan ve tellerin bağlandığı diğer yerdir.Teller, köprüye ufak topuz denen şeylerle tutturulur..

  Klavye: Gitarın sap kısmına klavye deni..Sağ elini kullanan arkadaşlar klavyeyi sol elleriyle tutarlar.. Akorlar ve notalar klavye üzerinde basılır.

  Perde:Klavye üzerinde "fred" ya da "perde" denilen, kısa ve ince demirlere denir. Her gitarda ortalama 21-24 perde bulunur. Perdeler notaları belirlerler..

  Perde İşaretler:Birçok gitarda, 3.-5.-7.-9.-12.-15.-17. ve 19. perdelerde bulunurlar...12. perde her telin 1 oktav incesini verir.

  Ses Deliği:Gövde üzerinde bulunan büyük deliktir. Akustik ve Klasik gitarlar dışındaki gitarlarda bulunmaz...Bir Ses düzenine bağlanmayan gitarlarda sesi bu delikten alırız..

  Gövde:Genelde herkesin bildiği gibi gitarın en büyük ve ana bölümüdür..Bu bölüm sesin “Tını”’sını belirler.. Köprü ve Ses deliği bu bölümde bulunur ancak elektro ve diğer gitarlarda, gövde üzerinde bas, tiz ve mid'i belirleyen ayar düğmeleride bulunur..
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 9 Mart 2010
Yükleniyor...
- Gitar Bölümleri Forum Tarih
Yıldızların altında Gitar notaları ve akorları Nota Defteri 23 Mart 2015
kiraz mevsimi dizi müziği Gitar notaları Nota Defteri 12 Kasım 2014
gitarla çalınan kolay parça ve notaları Nota Defteri 1 Temmuz 2014
gitarla çalınacak kolay parçalar Nota Defteri 27 Mayıs 2014