gilaburu yetiştiriciliği

Konusu 'Bahçe ve Çiçek Bakımı' forumundadır ve YAREN tarafından 23 Nisan 2011 başlatılmıştır.

 1. YAREN Üye

  gilaburu bitkisi yetiştiriciliği,
  gilaburunun yetiştiriciliği,
  gilaburu nerede yetişir


  Gişlaburu genelikle sulak yerlerde ve ırmak kenarlarında problemsiz yetişir.

  Hasat zamanı: Nisandan Ağustosa kadar dalların kabukları soyularak, kurutulur ve kaldırılır. Tentürü yapılacak ise taze olarak işlenir.

  Bazı botanikcilere göre vatanı Türkiye, bazılarına göre ise orta Çin olduğu ileri sürülmektedir. Başta Asyanın ılıman bölgeleride Türkiyenin ise iç ve karadeniz bölgelerinde vede Avrupanın kuzeyi hariç tamamına yayılmıştır. Gilaboru orman kenarları ve ormanların seyrek olduğu bölgelerle, daha çok su kenarlarında ve nemli yerlerde yetişir. Gilaboru bazen bir çalı görünümünde, bazende boyu 4 metreye kadar ulaşan küçük bir ağaçtır.

  Yaprakları karşılıklı, bir sonraki ile çapraz, kenarları kertikli, bazen 3 ve bazen 5 lopludur. İlkbaharda yeşil olan yaprakları sonbahara doğru açık kırmızımsı bir renk alır. Çiçekleri şemsiye gibi topluca bir arada ve çiçek demetinin etrafını çevreleyen bir sıra steril (kısır) ve içerideki diğer çiçekler ise fertildir (dölenebilir).

  Meyveleri önce yeşilimsi ve sonra olğunlaşınca kankırmızısı bir renk alır ve çapı 0,8-1 cm olup içerisinde sadece bir çekirdek bulunur. Meyveleri ham iken yenirse zehirlenmelere sebep olur, bu nedenle ilk kar yağdıktan sonra yenir veya satılır.

Benzer konu başlıkları: gilaburu yetiştiriciliği
Forum Başlık Tarih
Şifalı Bitkiler Gilaburu Yorumları 29 Nisan 2011
Şifalı Bitkiler Gilaburu Meyvesi 27 Nisan 2011
Sağlık bilgisi gilaburu zararları 23 Nisan 2011
Sağlık bilgisi gilaburu yan etkileri 23 Nisan 2011
Bahçe ve Çiçek Bakımı gilaburu tohumu 23 Nisan 2011