gıda zehirlenmesi nedenleri

'Hastalıklar' forumunda Elfida tarafından 27 Temmuz 2011 tarihinde açılan konu

 1. GIda zehirlenmesinin sebepleri nelerdir
  Gıda zehirlenmesi nedenleri ve tedavisi
  Gıda zehirlenmesine sebep olan bakteriler

  Besin kaynaklı hastalıklara/besin zehirlenmelerine neden olan etmenler arasında kimyasal maddeler, doğal besin toksinleri, metaller, tarım ilaçları deterjanlar, plastikler, parazitler ve mikroorganizmalar (bakteri, küf, maya) sayılabilir.
  Besinlere çeşitli kaynaklardan bulaşan veya bir amaçla dışarıdan eklenen bazı kimyasal maddelerin miktarları belirli bir düzeyi geçerse besin zehirlenmelerine yol açabilir. Besin saklamaya uygun olmayan araç gereçlerden de zehirli maddelerin çözünmesiyle besine metal bulaşması olabilir. Asitli besinlerin bakır veya bileşiminde kurşun içeren kaplarda saklanması veya besinlerin kalaysız bakır kaplarda bekletilmesi de ağır metal zehirlenmelerine yol açabilir. Bu nedenle kalaysız bakır, boyalı plastik ve alüminyum kaplarda besinler bekletilmemelidir.
  Tarım ürünlerinde verimin arttırılması için kullanılan ilaçlar da bilinçsizlik ve hatalı uygulamalar nedeniyle besinleri kirletebilir.
  Bazı besinlerin yapısında doğal olarak “toksin” denilen zehirli bileşikler bulunur. Örneğin bazı mantar türleri, deli bal ve yeşillenmiş, filizlenmiş patates; yapılarında bulundurdukları doğal zehirli maddeler nedeniyle besin zehirlenmelerine yol açabilir.
  Mikroorganizmalar içerisinde özellikle bakteriler, besin kaynaklı pek çok hastalığın temel sorumlusudur. Genellikle hijyenik yönden uygun olmayan koşullarda hazırlanan ve pişirilen besinlerde üreyen bakteriler, besin zehirlenmelerine neden olmaktadır
   
Yükleniyor...
- gıda zehirlenmesi nedenleri Forum Tarih
gıda zehirlenmesine ne iyi gelir Güncel Bilgiler 7 Mayıs 2015
Gebelikte Gıda Zehirlenmesi Bebek Bakımı 4 Haziran 2012
Afyonkarahisar'da gıda zehirlenmesi Haberler 22 Aralık 2011
Yaz Aylarında Gıda Zehirlenmesine Dikkat! Sağlık bilgisi 10 Ağustos 2011