gezi yazısı özellikleri

'Soru Cevap' forumunda Misafir tarafından 26 Aralık 2011 tarihinde açılan konu

 1. hoca bize ödev verdi gezi yazısı yazın dedi ama ben neye dikkat edeceğimi bilmiyorum yardımcı olurmusunuz??
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 26 Aralık 2011
 2. Cevap: ben bu ödevde neye dikkat edeyim

  gezi yazısı özellikleri  • Gezi yazılarında çoğu kez kronolojik zamanlı plân uygulanır. Gezi için yapılan hazırlıklar; yolculuk, yolculuk sırasında görülen ilgi çekici olaylar; varış, varıştaki ilk izlenimler şeklinde sırayla yazılmalıdır.
  • Gezi yazılarında da kendinden önceki söylenmişlerden, yazılmışlardan ayrı olmak önemlidir. Aynı yerler daha önce de başkaları tarafından görülmüş, yazılmış olabilir. İkinci gidişte görülenlerle, ilk gidişte görülenler arasındaki farklara bile değinmek gerekir. Bu da gezi yazılarının zamanla tarihsel belge olduğunu ortaya koymaktadır.
  • Yazar anlattıklarının doğruluğunu; konuşma ile, bilgi toplama ve fotoğraflarla desteklemeli, anlattıklarını bir mantık çerçevesine oturtabilmelidir. Her anlattığı, önceki anlattıklarıyla çelişmemelidir.
  • Gezi yazılarında yazar; açıklayıcı anlatım, öyküleyici anlatım, betimleyici anlatım ve tartışmalı anlatım gibi bütün anlatım yollarından yararlanır. Ayrıca okuyucuya değişikliği gösterebilmek için örnekleme, karşılaştırma, tanık gösterme gibi nesnel verilerden de yararlanabilir.
  • Resim kullanılmalıdır.
   
Yükleniyor...
- gezi yazısı özellikleri Forum Tarih
gezi yazısı kısa özellikleri Merak Ettiklerimiz 9 Kasım 2014
gezi yazısının özellikleri nelerdir Bilgi Rehberi 15 Kasım 2010
gezi yazısı örnekleri Soru Cevap 13 Kasım 2012
kısa gezi yazısı örneği Sorun Cevaplayalım 27 Ekim 2012