gezi yazısı kısa özellikleri

'Merak Ettiklerimiz' forumunda Demet tarafından 9 Kasım 2014 tarihinde açılan konu

 1. Demet

  Demet Editör

  gezi yazısı kısa özellikleri

  Gezi yazısının belirleyici özellikleri nelerdir?
  • Gezi yazılarında çoğu kez kronolojik zamanlı plân uygulanır. Gezi için yapılan hazırlıklar; yolculuk, yolculuk sırasında görülen ilgi çekici olaylar; varış, varıştaki ilk izlenimler…
  • Gezi yazılarında da kendinden önceki söylenmişlerden, yazılmışlardan ayrı olmak önemlidir. Aynı yerler daha önce de başkaları tarafından görülmüş, yazılmış olabilir. İkinci gidişte görülenlerle, ilk gidişte görülenler arasındaki farklara bile değinmek gerekir. Bu da gezi yazılarının zamanla tarihsel belge olduğunu ortaya koymaktadır.
  • Yazar anlattıklarının doğruluğunu; konuşma ile, bilgi toplama ve fotoğraflarla desteklemeli, anlattıklarını bir mantık çerçevesine oturtabilmelidir. Her anlattığı, önceki anlattıklarıyla çelişmemelidir.
  • Gezi yazılarında yazar; açıklayıcı anlatım, öyküleyici anlatım, betimleyici anlatım ve tartışmalı anlatım gibi bütün anlatım yollarından yararlanır. Ayrıca okuyucuya değişikliği gösterebilmek için örnekleme, karşılaştırma, tanık gösterme gibi nesnel verilerden deyararlanabilir.
  • Resim kullanılmalıdır.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 10 Kasım 2014
Yükleniyor...
- gezi yazısı kısa Forum Tarih
kısa gezi yazısı örneği Sorun Cevaplayalım 27 Ekim 2012
Kısa Gezi Yazısı Örneği Kısa Bilgiler 18 Ekim 2012
gezi yazısı örnekleri Soru Cevap 13 Kasım 2012
gezi yazısının tanımı Soru Cevap 23 Mart 2012