Gereği gibi okumak

'Dini Konular' forumunda Semerkand tarafından 12 Aralık 2011 tarihinde açılan konu

1. Gereği gibi okumak
    Güzelce okumak
    "Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu

Okudukça ufkumuzu genişletecek, bizi bilgiyle donatacak kitaplara olan ihtiyacımız her geçen gün artıyor. Bu geçip giden yaşamın içinde zamanımız çok değerli olmasına karşın ömrümüz çok kısa. Öyle ki pamuk ipliğine tutunan hayatımızda hemen her şey bir anda değişebiliyor.

Okuyan bir adım önde, hatta binlerce adım ilerde koşturuyor atını. Okuyup bilgiyle donanmayanlar ise ne yazık ki hep geriden gelmeye ve toz yutmaya devam ediyor.

"Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu?" (Zümer, 39/9)

Kitaplar bize bilmediğimiz farklı dünyaların kapılarını aralarken, okuduğumuz her kitapla gizemli bir yolculuğa çıkıyoruz ve okudukça bilmediklerimizi öğreniyor, unuttuklarımızı yeniden hatırlıyoruz.

Herkesin mutlaka severek okuyacağı bir kitap vardır. Yeter ki kitap seçerken amacımızı iyi belirleyelim. Böylelikle ilgi alanlarımız şekillenip, beğenimiz gelişecektir. Nasıl ki evimize meyve alırken bile seçici davranıyoruz, kitap alırken de bu hassasiyete dikkat edelim. Bir düşünüre göre "Bazı kitapların tadına bakılmalı, bazıları yutulmalı ve çok azı da çiğnenip hazmedilmelidir..."

Kitap okumak sıradan bir şey değil. İnsanın hayatına anlam katan çok değerli bir faaliyet. Bu itibarla kitap okumaya başlamadan önce yaptığımız niyet bu işe verdiğimiz önemi gösterir. Bir arkadaşımın özenle seçtiği bir kitabı okumadan önce şöyle dua etmesi beni etkilemişti:

"Allah'ım, bu kitaptan bana gereği gibi istifade etmeyi nasip et."

Arkadaşımın bu duasını işittikten sonra, onun amacını belirlemiş olduğunu görmüştüm. Gerçekten de kitaba verilen değeri gösteren çok manidar bir örnek bu. Çünkü bildiğimiz kadarıyla dua ile başlanan işler pek çok hayrı içinde barındırır. Öyleyse niçin böyle bir hayırdan mahrum kalalım ki!...

Biz de kitaplarımızı okumaya dua ile başlayalım. Öğrendiklerimizi başkalarıyla da paylaşalım ki güller açsın her yerde. O güllerin rayihaları yayılsın dünyanın en ücra köşelerine bile...

Admin Notu: Yazı hakkındaki görüş ve önerilerinizi admin@serhaber.com mail adresine köşe yazarının ismini ve yazı başlığını belirterek yapabilirsiniz.

Yaşar koca
    Kaynak: Serhaber