Gelin Kaynana Tartışmalarının Sebebi

'Kadınca' forumunda EyLüL tarafından 29 Eylül 2012 tarihinde açılan konu

1. Gelin Kaynana Tartışmalarının Asıl Sebebi

Gelin Kaynana Tartışmalarının Asıl Sebebi Nedir

Gelin kaynana tartışmalarını en aza indirmenin yollarını araştırmış uzmanlar hemen sözü fazla uzatmadan sizleri bu ilgin araştırmanın en ince detayları ile bırakıyorum..

Gelin, tatlı dilin gücünden yararlanmalı ya gelin tatlı dilli değilse ne yapıcak merak ediyorum açıkcası hemen öğreniyoruz tatlı dilli bir gelin nasıl davranmalı :)

Gelin, kayınvalidesine kaynana gözüyle değil, sevdiği eşinin annesi olarak bakmalı. Kayınvalide memnun edilirse eş de memnun edilir, üzülürse eş de üzülür.

Aynı şekilde eşin akrabalarına da iyi davranılmalı. Yaşlı olan kayınvalidenin, gençlere göre daha sabırsız, daha tutucu olabileceği dikkate alınarak daha fedakâr olmaya çalışılmalı.

Kayınvalidenin tecrübe ve bilgilerinden yararlanmaya gayret edilmeli. Küçük bir sorun olduğunda hemen kendi annelerine aktarmak yerine öncelikle kendi aralarında çözmeye çalışılmalı.

Tatlı dil, güleryüzün gücünden yararlanılmalı, kayınvalideye 'anne' denilmeli, zaman zaman takdir edilmeli.

Geline kızım diye hitap edilmeli zor ihtimal olsa gibi görülsede edilmeli :)

Kayınvalide, öncelikle gelinini bir yabancı ve bir düşman gibi görmemeli. Gelinine 'kızım' der ve kızı gibi davranırsa, gelin de onu annesi gibi görür ve ona göre hareket eder.

Kayınvalide büyüklüğünü bilmeli, gelinin acemilik ve gençlik hatalarını büyütmemeli. Özellikle de hatalarını başkalarının yanında söyleyip gelini mahcup etmek çok yanlış.

Günümüzde görüşler, anlayışlar, âdetler hızla değişmekte. Bu sebeple kayınvalide, bazı değişiklikleri kabullenmeli ve sık sık 'bizim zamanımızda böyle değildi' diye inatlaşmamalı.

Başkalarına gelin kötülenmemeli ve söz ve dedikodulardan etkilenerek geline eziyet edilmemeli. Çocuğun yanında annesi asla kötülenmemeli ve küçük düşürülmemeli.

Gerçekten ilginç bir araştırma yıllardır kayınvalide ile birlikte yaşıyan bir gelin olarak keşke bunları daha öğrenseyim diyorum yada kayınavlidemede öğretselerdi :f20: