Gediz Akdeniz Kimdir?

'Biyografi' forumunda EyLüL tarafından 17 Temmuz 2011 tarihinde açılan konu

1. Gediz Akdeniz Kimdir?
    Gediz Akdeniz Kimdir Kısaca Hayatı
    Gediz Akdeniz

Gediz akdeniz

İstanbul üniversitesinde bilim felsefesi öğreten bir ögretim üyesi. aslen bir fizikci. leman yayinlarindan cikan git dergisinde yazmakta.

6. 4 şubat 1947’de istanbul (üsküdar) da doğdu. mecidiyeköy’de başladığı ilkokul
    eğitimini, beykoz ahmet mithat efendi ilkokul’unda sürdürdü ve kadırga ilkokul’unda tamamladı. ortaokulu gedikpaşa ortaokulunda bitirdi ve vefa lisesinden mezun oldu. prof. dr. fikret kortel’in asistanı oldu. doktora
    çalışmalarını prof. asım barut yanında, abdus salam ictp-italya, uluslararası teorik fizik merkezinde yaptı. uzun yıllar italya’da abdus salam ictp ve
    isviçre’de avrupa nükleer fizik merkezi cern’de doktora sonrası çalışmalarda bulundu. 1987 yılında fizik profesörü oldu. abdus salam ictp associate üyeliğine seçildi (1980-1986), istanbul üniversitesi fizik bölümü başkanlığı
    (1988-1991), türk fizik derneği genel başkanlığı (1987-1997), balkan fizik birliği başkanlığı (1989-1997), türk fizik vakfı yönetim kurulu üyeliği (1989-1995), avrupa fizik derneği konsey üyeliği (1989-1997), bilim ve ütopya vakfı
    kurucu başkanlığında (1997-1999) ve balkan ve rumeli dernekleri koordinasyon başkanlığı (1996-1999) görevlerinde bulundu.
    trakya üniversitesinde (1981-1986), boğaziçi üniversitesinde (1982-1984) ve yıldız üniversitesinde (1981-1986) çeşitli lisans ve lisansüstü fizik ve
    matematik dersleri verdi. “bpu-balkan physics” dergisinin kurucuları arasında bulundu. halen istanbul üniversitesi fen fakültesi fizik bölümü başkanlığı (2001-) ve yüksek enerji ve plazma fiziği anabilim dalı başkanlığı (1987-) görevinde bulunmaktadır. parçacık fiziği, kozmoloji, kuvantum alanlar teorisi,
    non-lineer sistemler ve soliton fiziği yanında fizik felsefesi, fizik tarihi ve fizik eğitimi konularında yayınlanmış bilimsel makaleleri vardır.

the abdus salam ictp associate üyeliği (1980), tübitak bilim teşvik (1985), uluslar arası insanlık birliği altın karakter (1998), balkan fizik birliği
    onur üyeliği (1998) ödüllerini almıştır.

Özgür hayat yazarı.

Okulun bitiminden hemen onceki kendisinden aldigimiz son dersde "fizik okudunuz, kahvedeki adamdan farkiniz var artik" diyerek ozguvenimize ozguven katan iu ogretim gorevlisi.

Everest yayınlarından ,nisan 2008 itibariyle,7 hariç adlı bir kitabı çıkmıştır.