Geçmişten günümüze gelinlikler

'Moda Rehberi' forumunda GuL tarafından 5 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

 1. GuL

  GuL

  Eski Roma'da gelinliklerin rengi sarıydı. Gelinler yine sarı renkte peçe takıyorlardı. Peçe evli ve bekar kadınları ayırt ediyordu. Ortaçağlarda ise gelinliğin rengi üzerinde pek durulmadı. Kumaşın kaliteli ve gösterişli olması daha önemliydi. Herkes en iyi elbiselerini giyiyordu, renk de herkesin kendi tercihine göreydi.

  Beyaz gelinlik adetinin yaygınlaşması 16. yüzyılda olmuştur. Bu yıllarda kraliyet ailesi gelinlerinin gümüşi renkte gelinlik giymeleri gelenekti. Kraliçe Viktorya bunu reddetti ve beyaz gelinlik giymekte ısrar etti.

  Bundan sonra İngiliz ve Fransız yazarlar, beyaz rengin masumiyetin simgesi olduğu konusunu işlemeye başladılar. O dönem ahlakına göre bekaret evliliğin vazgeçilmez koşulu olduğu için beyaz gelinlik adeti tuttu. Evlenirken beyaz giysi giymek genç kızların bekaretlerini topluma ilan etmelerinin vasıtası oldu.

  Gelinlikle ilgili bazı batıl inançlar da var. Bunlara göre gelinin gelinliğini bizzat kendisi dikmesi, damadın düğünden önce gelini gelinlikle görmesi, gelinin gelinliği düğünden önce giymesi uğursuzluk getiriyor.

  Söz evlenmeden açılınca evlilik yüzüğünden de bahsetmek gerekiyor. İnsanların evlenince yüzük takmaları eski Mısırlıların inançlarına dayanıyor. Milattan 2800 yıl önce Mısır'da yaşayanlar dairenin veya halka şeklindeki cisimlerin, başlangıç ve bitiş noktalarının olmaması nedeni ile sonsuzluğu temsil ettiklerine inanıyorlardı. Yüzük evliliğin sonsuza dek süreceğini simgeliyordu. Sonra bu inanç ve adet Romalılar vasıtası ile iyice yaygınlaştı. Kazılarda o devirlere ait çok ilginç evlilik yüzüklerine rastlanılmıştır.

  Evlilik yüzüğünün sol ele ve sondan bir önceki parmağa takılmasının sebebi ise modern tıbbın gelişmesinden önceki devirlere ait yanlış bir insan anatomisi bilgisidir. O zamanlarda dolaşım sistemimizdeki ana damarın sol elimizde bu parmaktan başlayıp kalbimize gittiği sanılıyordu. Böylece buraya takılan yüzükler evli çiftin kalben bağlılığını simgeliyordu. Gerçi şimdi damarların nereden gelip nereye gittiği biliniyor ama bu da bir adet olarak kaldı.


  [​IMG]
  1759  [​IMG]
  1785  [​IMG]
  1816 (Prenses charlottenin gelinligi)  [​IMG]
  1830  [​IMG]
  1840
   
 2. GuL

  GuL  [​IMG]
  1866  [​IMG]
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 30 Ocak 2014
 3. GuL

  GuL

  [​IMG]
  1840  [​IMG]
  1877
  [​IMG]
  1878
  [​IMG]
  1880


   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 30 Ocak 2014
 4. GuL

  GuL  [​IMG]
  1893


  [​IMG]
  1905
  [​IMG]
  1930
  [​IMG]
  1937
  [​IMG]
  1960, Prenses Margaret in gelinligi
  [​IMG]
  1983
  [​IMG]
  1987
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 30 Ocak 2014
 5. iyiki Kraliçe Viktorya beyaz gelinlik giymede ısrar etmiş. Gelinliğe yakışan en güzel renk beyaz bencede.Gelinliğin tarihçesinin böyle olduğunu bilmiyordum.
  1759 yılındaki gelinliği giyen gelinlerin damatlarına da acıdım şimdi. Gelinden 1 metre uzakta duruyorlardı sanırım :f106:

  Güzel bir paylaşım olmuş Gül. Bizleri bilgilendirdin. Teşekkürler :f118:
   
 6. hakikaten en üsteki gelinlik neydi öyle ya şok oldum valla
   
 7. [​IMG]

  lunaparklardaki ballerina gibi maşallah :f30:
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 30 Ocak 2014
 8. eski gelinlerin boyları çok mu kısa bana mı öyle geldi :f106:
   
Yükleniyor...
- Geçmişten günümüze gelinlikler Forum Tarih
Geçmişten günümüze yerleşmeyi etkileyen faktörler nelerdir? Güncel Bilgiler 7 Eylül 2016
Geçmişten günümüze mikroskop çeşitleri Bilgi Rehberi 4 Ekim 2015
Geçmişten günümüze geliştirilen mikroskop çeşitleri nelerdir? Bilgi Rehberi 12 Ağustos 2015
Kağıdın geçmişten günümüze değişimi sırasıyla Merak Ettiklerimiz 15 Mart 2015