Geçmişten günümüze başbakanlar

'Güncel Bilgiler' forumunda Yasemin tarafından 9 Mart 2014 tarihinde açılan konu


  1. Geçmişten günümüze başbakanlar



    Ülkemizin Başbakanlarının listesi aşağıdaki gibidir.Her yeni başbakana yeni bir numara verilmiştir.Türkiye'de 1960 yılından bu yana yürütme yetkisi ve ülke adına karar alma başbakanın görevidir. Başbakan, kelime anlamı olarak hükümetin ve bakanlar kurulunun başı, kabinenin başı, başvekili ifade eder.

    Özellikle Cumhuriyet ile yönetilen toplumlarda yürütmenin başı olan ve devletin atacağı adımlara karar veren kişidir.Başbakan, Türkiye Cumhuriyeti'nde de yürütmenin başıdır. Bakanlar Kurulu'na başkanlık

    Cumhuriyet’in 29 Ekim 1923 yılında ilan edilmesinden 61. hükümetin halen görevde olduğu günümüze kadar ülkemizde vekaleten göreve gelenler dışında toplamda 25 Başbakan görev yapmıştır. İsmet İnönü, Bülent Ecevit, Süleyman Demirel ve Mesut Yılmaz gibi siyasiler farklı dönemlerde birden fazla bu görevde bulunmuşlardır. İşte geçmişten günümüze Türkiye Cumhuriyeti’nde görev yapan başbakanlar, görev süreleri ve partileri;

    1. İsmet İnönü: Kasım 1923-Kasım 1924 (CHP)

    2. Ali Fethi Okyar: Kasım 1924-Mart 1925 (CHP)

    3. İsmet İnönü: Mart 1925- Kasım 1937 (CHP)

    4. Celal Bayar: Kasım 1937- Ocak 1939 (CHP)

    5. Refik Saydam: Ocak 1939- Temmuz 1942 (CHP)

    6. Şükrü Saraçoğlu: Temmuz 1942- Ağustos 1946 (CHP)

    7. Recep Peker: Ağustos 1946- Eylül 1947 (CHP)

    basbakanlar8. Hasan Saka: Eylül 1947- Ocak 1949 (CHP)

    9. Şemsettin Günaltay: Ocak 1949- Mayıs 1950 (CHP)

    10. Adnan Menderes: Mayıs 1950-Mayıs 1960 (DP)

    11. Cemal Gürsel: Mayıs 1960- Ekim 1961 (Askeri)

    12. İsmet İnönü: Kasım 1961- Şubat 1965 (CHP)

    13. Suat Hayri Ürgüplü: Şubat 1965- Ekim 1965 (Tarafsız)

    14. Süleyman Demirel: Ekim 1965- Mart 1971 (Adalet Partisi)

    15. Nihat Erim: Mart 1971- Nisan 1972 (Tarafsız)

    16. Ferit Melen: Nisan 1972-Nisan 1973 (Cumhuriyetçi Güven Partisi)

    17. Naim Talu: Nisan 1973- Ocak 1974 (Tarafsız)

    18. Bülent Ecevit: Ocak 1974- Kasım 1974 (CHP)

    19. Sadi Irmak: Kasım 1974- Mart 1975 (Tarafsız)

    20. Süleyman Demirel: Mart 1975- Haziran 1977 (Adalet Partisi)

    21. Bülent Ecevit: Haziran 1977- Temmuz 1977 (CHP)

    22. Süleyman Demirel: Temmuz 1977- Ocak 1978 (Adalet Partisi)

    23. Bülent Ecevit: Ocak 1978- Kasım 1979 (CHP)

    24. Süleyman Demirel: Kasım 1979- Eylül 1980 (Adalet Partisi)

    25. Bülend Ulusu: Eylül 1980- Aralık 1983 (Askeri)

    26. Turgut Özal: Aralık 1983- Ekim 1989 (Anavatan Partisi)

    27. Yıldırım Akbulut: Kasım 1989-Haziran 1991 (Anavatan Partisi)

    28. Mesut Yılmaz: Haziran 1991- Kasım 1991 (Anavatan Partisi)

    29. Süleyman Demirel: Kasım 1991- Mayıs 1993 (DYP)

    30. Tansu Çiller: Haziran 1993- Mart 1996 (DYP)

    31. Mesut Yılmaz: Mart 1996- Haziran 1996 (ANAP)

    32. Necmettin Erbakan: Haziran 1996- Haziran 1997 (RP)

    33. Mesut Yılmaz: Haziran 1997- Ocak 1999 (ANAP)

    34. Bülent Ecevit: Ocak 1999- Kasım 2002 (DSP)

    35. Abdullah Gül: Kasım 2002- Mart 2003 (AKP)

    36. Recep Tayyip Erdoğan: Mart 2003- (AKP)