Gece Yatmadan Önce Okunacak Dua

'Dualar ve Faziletleri' forumunda Yasemin tarafından 5 Ekim 2013 tarihinde açılan konu

1. Gece yatmadan önce okunması gereken birçok dua bulunmaktadır ben sizlere bu sayfamızda iki dua paylaşmak istiyorum.Birincisi çok güzel dua örneği yatmadan uykuya dalmadan önce her Müslüman kardeşimin okumasını tavsiye ettiğim ikinci bir duamız var bu dua Peygamber Efendimizin Uyumadan önce ettikleri duadır bu duayı çocuklarınızıda öğretmenizi tavsiye ederim.

Çok kısa bir dua çocukların ezberlemeleri çok kolay olacaktır emin olabilirsiniz.Benim olum 3 yaşındayken öğrenmişti bu duayı şu an 7 yaşında ve okumadan uyumaz Allahın izniyle.

Yatmadan Önce Okunacak Bir Dua Örneği

Allahümme eslemtü nefsî ileyke. Ve veccehtü vechî ileyke. Ve fevvadtü emri ileyke. Ve elce'tü zahri ileyke, rağbeten ve rehbeten ileyke. La melce'e, vela mencee minke illâ ileyke. Amentü bi-kitabikellezî enzelte, ve binebiyyikellezî erselte.

Yatmadan Önce Okunacak Duanın Türkçe Manası:

Allah'ım, nefsimi sana teslim ettim, yüzümü sana çevirdim. İşimi sana havale ettim. Sırtımı sana hem korkarak, hem de ümid ederek dayadım. Zaten senden başka sığınacak, sende başka dayanacak melce' ve mence'de yoktur. Kurtarış ve himaye ancak sendendir, sana mahsustur. Allah'ım indirdiğin kitabına, gönderdiğin Peygamberine iman ettim. Bu hal ve iman ile uykuya yatıyorum.

Peygamber Efendimizin s.a.v. yatmadan önce şöyle dua ederdi.

Allahümme bi'smike emütü ve ahya

Yatmadan Önce Peygamberimizin Okuduğu Duanın Anlamı

Ya Rabbi senin isminle uyur ve uyanırım.

Yine Peygamber Efendimiz sabah uyandıktan sonra şöyle derlerdi:

Elhamdülillahillezi ahyana ba'de ematenâ ve ileyhi'n-nüşur.

Peygamber Efendimizin Uyandıkta sonra ettiği duanın Manası:

Bizi uyuduktan sonra uyandıran ve kendisine döneceğimiz Allah Tealaya hamd olsun.

[IMGALT=http://resim.forumdas.net/upl/uploads/yatmadan-oncedua-64867.jpg]yatmadan-oncedua-64867[/IMGALT]