Gazların kinetik modelinin varsayımları nelerdir?Yazınız

'Ders notları' forumunda Ezlem tarafından 20 Haziran 2008 tarihinde açılan konu

 1. Gazların kinetik modelinin varsayımları nelerdir? kısaca

  Boyle, Gay-Lussac ve Avagadro deneyleri tüm ideal gazların aynı davrandığını göstermektedir ve bunları açıklamak üzere kinetik gaz kuramı ortaya atılmıştır.

  Bu modelin varsayımları;

  1. Gazlar bulundukları kaba ve aralarındaki uzaklıklara göre çok küçük kalan, sayılamayacak kadar çok molekül veya atomlardan oluşmuştur.

  2. Moleküller, sürekli ve gelişigüzel doğrusal hareket halindedirler.

  3. Moleküller, bulundukları kabın duvarına sürekli çarparlar. Bu çarpma sırasında momentumları değişir. Newton yasasına göre momentumun zamanla değişme hızı kuvvete eşittir. f = ma = m(dv/dt).

  4. Moleküller birbirinden bağımsız olup yalnızca çarpışmalar sırasında etkileşirler. Bu çarpışmalar tamamen esnektir ve ötelenme kinetik enerjisi ısıya dönüşmez. Moleküller arasında kinetik enerji değiş tokuşu olur ve her molekülün enerji ve hızı sürekli değişir ancak gazın toplam enerjisi sabit kalır.

  5. Sıcaklıkları aynı olan tüm gazların ortama kinetik enerjileri de aynıdır. Bir molekülün bir boyutlu hareketi için (1/2)mx2 , üç boyutlu hareketi için (3/2)mv2 , ortalama kinetik enerji ise (ε) = (3/2) m (v2) olarak kabul edilmiştir.

  Bu varsayımlara göre, aralarında itme ve çekme gibi etkileşimler olmadan sürekli hareket eden, birbirleri ve içinde bulundukları kabın duvarları ile esnek çarpışmalar yapan ve öz hacimleri noktasal (sıfır) olan molekül toplulukları göz önüne alınarak kinetik gaz kuramı ortaya konmuştur. Bu özellikteki molekül topluluklarına ideal gaz adı verilmektedir. Tam olarak bu postulatlara uyan bir gaz doğada bulunmamakla birlikte, özellikle düşük basınç ve yüksek sıcaklıktaki gazlar bu varsayımlara uyarlar.
   
Yükleniyor...
- Gazların kinetik modelinin Forum Tarih
Gazların Kinetik Teorisi Sayısal Dersler 24 Kasım 2011
Sıvıların ve gazların basıncı iletme özelliklerinin teknolojideki kullanım alanları Sosyal Konular 3 Eylül 2016
Gazların sıvı ve katılara oranla daha fazla sıkıştırılabilmesinin nedeni nedir Sorun Cevaplayalım 28 Kasım 2011
Gazların Çözünürlüğü Sayısal Dersler 27 Kasım 2011