Gaziantep ihracat gelişimi

'Soru Cevap' forumunda Misafir tarafından 24 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

1. gaziantepte ihracatı hakkında kısaca bilgi isiyorum teşekkürler...

2. Cevap: Gaziantep ihracat gelişimi

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Araştırma Servisi'nin yayımladığı rapora göre, Gaziantep'in Mart ayında yüzde 24'lük artışla gerçekleştirdiği 316 milyon dolarlık ihracat hacmi, geçmiş tüm yılların Mart ayına göre en yüksek rakam oldu.

Gaziantep birçok sektörde Türkiye’nin üretim üssü. Tekstil, gıda, kimya ve makine sektörlerinde iyi durumdayız. Sürekli olarak sektörleri çeşitlendiriyoruz. Makine halısında dünyanın en fazla üretim yapan kentiyiz. Müteşebbis ruhu, üretim kapasitesi ve ticari altyapısı ile Türkiye’ye model bir şehiriz. Ulaşım açısından da otoyollarla çevriliyiz. İran ve Irak’a otoban çalışmaları devam ediyor. Ortadoğu ile ilişkilerimiz çok iyi. Bölgemizdeki komşu ülkelerle tarihten gelen ilişkilerimiz var.

Gaziantep sanayi ve istihdam potansiyeli çok yüksek olan bir şehir. Şehir son 10 yılda büyümede ve ihracatta Türkiye ortalamasının 2 katı başarı elde etti. Gaziantep’in örnek şehir olmasında, sanayi ve ticaret odalarınca ortaya konan projeler meyvesini veriyor. 2012’de de Suriye’yle yaşananlara rağmen istihdamda ve yeni işyeri açılmasında Türkiye ortalamasının üzerinde bir başarı elde edildi.