Gaz Yapan Yiyecekler

'Sağlıklı Beslenme ve Diyet' forumunda Yasemin tarafından 25 Ağustos 2013 tarihinde açılan konu

 1. Şişkinlik ve gaz yapan yiyecekler neler?  Karında şişliğe neden olan yiyecekler neler bu konudan rahatsız olan kişilerin merak ettiği karında şişlik nedeni olan besinler nelerdir aşağıda bu yiyecekleri bulabilirsiniz.Şişkin bir karın ve dayanılmaz gaz sancılarında şikayetçiyseniz, gaz yapan yiyeceklerin neler olduklarını öğenmenizde yarar var.

  Kuru fasulye, kuru barbunya, kuru börülce, nohut, iç bakla, mercimek gibi kuru baklagiller,Brokoli, Brüksel lahanası, beyaz ve karalahana, karnabahar gibi Brasika sebzeleri,Erik, çilek, kayısı, elma, muz, kuru üzüm, şeftali, armut gibi meyveler,Turp, taze ve kuru soğan, salatalık, kuşkonmaz, enginar, bezelye şalgam,Kızartılmış, yağlı, kremalı ve soslu yiyecekler,Sakız,Yapay tatlandırıcı kullanılan besinler,Tam tahıl ekmek, bulgur, mısır gevrekleri,Gazlı içecekler, süt ve dondurma gaz yapan yiyeceklerdir.

  Gaz sorunun oluşmasına yol açan yanlışlardan bazıları ise şöyledir?

  Acele ve hızlı yemek yeme ayrıca yemek yerken çok konuşmaktan dolayı fazla hava yutmak öğün atlama ve diğer öğünde fazla yemek yeme,Liften fakir beslenme, Gıda alerjileri,Sigara ve alkol kullanımınında gaz oluşumunda büyük etkisi vardır.Hareketsiz yaşam,Adet dönemleri ve gebelik,Mide çıkışını daraltan sorunlar, midenin sarkması, mide fıtığı, midenin fazla genişlemiş olması, sindirim salgılarının yetersizliği gibi problemlerde gaz sorunu yaşatabilir.
   
Yükleniyor...
- Yapan Yiyecekler Forum Tarih
Kan Yapan Yiyecekler ve Kansızlığa İyi Gelen Besinler Sağlıklı Beslenme ve Diyet 19 Kasım 2013
Kabız Yapan Yiyecekler Kısa Bilgiler 5 Eylül 2013
Süt yapan yiyecekler neler? Bebek Bakımı 26 Haziran 2013
Kan Yapan Yiyecekler Nelerdir Sağlıklı Beslenme ve Diyet 31 Ocak 2013