Gardenya çiçek açmıyor

'Ders çalışıyorum' forumunda Misafir tarafından 3 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

1. Benim başımda da bir saksı gardenya var.Çok sevdiğim ve açmasını dört gözle beklediğim bir bitki.5 yıl oldu bir çiçek açtığını görmek kısmet olmadı.Tomurcuk oluşuyor ve dökülüyor.Su ihtiyacı yapraklarının aşağı doğru sarkmasıyla belli oluyor.Lakın yaprakları çok sık sararıyor ve kuruyarak dökülüyor.Bu yıl suyuna limon tozu ekerek aralıklarla suladım.
    Tüm çiçeklerimi dinlendirilmiş sularla suluyorum.İnşallah Mart ayında saksısını değiştirip yazılanlar gibi yaparak dallarını tepeden 10 cm.cıvarında budayıp bir de o şekilde şansımı deneyip bir şans daha vereceğim olmazsa bahçeye atacağım.Artık sabrım kalmadı.

2. Cevap: Gardenya çiçek açmıyor

Çok güneş istemeyen, ışıksız da yapamayan gardenyanın bu ihtiyacını karşılamak için en iyi yapılabilecek şey onu pencereye yakın, perdenin arkasından güneş alabileceği ve çok ısınmayan bir yere koymak. Yerini sevdiğine kani olduktan sonra da oradan oynatmamak elbette. Gardenya soğuğa hiç gelemediği gibi, ısının 15 derecenin altına düşmesiyle çiçek açmayı da durduruyor. Buna karşın istediği sıcaklık 23 dereceyi de aşmamalı. Yani sıcak yaz günleri gardenyanın uyuduğu zamanlar. Gardenya uygun ısıyı bulunca yaprak dökmüyor, çiçeklenmeye devam ediyor.

Sıvı gübreye de ihtiyaç duyan gardenya için yaprak ve kök çürükleriyle karıştırılmış toprak ideal. Yapraklarının koyu yeşilini korumak ve üzerinde beneklenmeye neden olmamak için de her gün biraz ılık su püskürtmek gerekli.

Bütün bunları yaptınız ama gardenyanız hâlâ çiçek açmadı mı? Bir yumurtayı suyla karıştırıp çiçeği de onunla sulamak gerekiyor. Bütün bu uğraşların sonunda karşılığı çok güzel beyaz çiçekler. Ama çiçekleri çok beğendik diye, dibine yanaşıp, burnunuzu sokup koklamanız da gardenyayı üzen hareketlerden. Ellediniz mi soluyor çiçeği. Ellemezseniz 15 gün boyunca uzaktan sevebiliyorsunuz.