Galatasaraylıları kızdıracak soru!..

'Spor Gündemi' forumunda YAREN tarafından 22 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

1. Eğitim kurumlarından birinin, öğretmen adayları için hazırladığı Pedagojik Formasyon test kitapçığında Fenerbahçe - Galatasaray rekabetinin konu edildiği bir soru yer alıyor!..

Soruda, Fenerbahçe'nin Galatasaray'a karşı ezeli rekabette psikolojik üstünlük kurmasından yola çıkılıyor.Galatasaraylı futbolcuların "Ne yaparsak yapalım yine kazanamayacağız" şeklinde bir düşünceye kapıldığı varsayılarak; bunun öğrenme teorilerinde neye karşılık geldiği soruluyor.

İşte"Öğrenme teorileri" hakkındaki soru şöyle:
    Galatasaraylı futbolcuların Fenerbahçe maçından önce, daha önceki maçlarda aldıkları sonuçlar akıllarına gelmekte (6-0, 4-0, 3-2, 4-3) ve Galatasaraylı futbolcular "Ne yaparsak yapalım yine kazanamayacağız" diyerek, daha az çalışmakta ve yine başarısız olmaktadırlar.

Bu durum, öğrenme teorilerindeki hangi kavrama örnek olabilir?

A) Habercilik
    B) Tepkisel koşullanma
    C) Kendini gerçekleştiren kehanet
    D) Öğrenilmiş çaresizlik
    E) Sistematik duyarsızlaşma

DOĞRU CEVAP: D
    Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan İhtiyaç Yayıncılık yetkilileri, bu sorunun Öğrenme Psikolojisiyle ilgili olduğunu ve Pedagojik Formasyon sınavına hazırlanan öğretmen adayları için hazırladıkları test kitapçığında yer verdiklerini belittiler.Yetkililer "Doğru cevap nedir?" sorumuza D şıkkı yanıtını verdiler.

2. Cevap: Galatasaraylıları kızdıracak soru!..

Bu da ne demek oluyor şimdi :D çok kızdım kulaklarımdan buhar çıkıyor :D

3. Cevap: Galatasaraylıları kızdıracak soru!..

Eğitim aşkına neleri araştırıp etkilerini bulmuşlar teşekkürler paylaşım için :f40: :f30::)

YAREN bunu beğendi.

4. Cevap: Galatasaraylıları kızdıracak soru!..

Galatasaray takımı her zaman kazanmak için sahaya çıkar.Bu bilen bilir bilmeyen de öğrenir. :f132:

5. Cevap: Galatasaraylıları kızdıracak soru!..

Kesin bu soruyu hazırlayan hoca Fenerbahçelidir..:)

6. Cevap: Galatasaraylıları kızdıracak soru!..

Gece gece bu araştırmaya yani habere öyle güldüm ki. Fenerliler çaresizlikten ne çıkartacaklarını şaşırdılar :)

7. Cevap: Galatasaraylıları kızdıracak soru!..

Biz bu soruyu şöyle de sorabiliriz.

Fenerbahçeli futbolcuların Galatasaray maçından önce, daha önceki maçlarda aldıkları sonuçlar akıllarına gelmekte (7-0 5-0 6-1 5-1 ...) ve Fenerbahçeli futbolcular "Ne yaparsak yapalım yine kazanamayacağız" diyerek, daha az çalışmakta ve yine başarısız olmaktadırlar.

Bu durum, öğrenme teorilerindeki hangi kavrama örnek olabilir?

A) Habercilik
    B) Tepkisel koşullanma
    C) Kendini gerçekleştiren kehanet
    D) Öğrenilmiş çaresizlik
    E) Sistematik duyarsızlaşma

Bakın yine aynı şey oldu.:f30:

8. Cevap: Galatasaraylıları kızdıracak soru!..

Puhaaaaaaaaaaaaaaaaaaa:f30::f30:

9. Cevap: Galatasaraylıları kızdıracak soru!..

ben tarafsız bakıyorum olaya aysel ama sorunun orjinali o şekilde değil. nereden bulmuşsa yaren :)
    soru galatasarayın kadıköyde fenerbahçeyi yenememesi üzerine ama fener sami yende galibiyet alabiliyor bu yüzden öğrenilmiş çaresizlik olmaz senin sorunun cevabı çünkü soru yanlış :p :D

10. Cevap: Galatasaraylıları kızdıracak soru!..

Ben soruda hiç senin söylediğin gibi bir şey göremiyorum Aykuta. Bu konuları biz de işledik okulda. Her iki sorunun cevabı da Öğrenilmiş Çaresizliktir. Sami Yen veya Kadıköy ayrımı olmaz sorularda:f196:

11. Cevap: Galatasaraylıları kızdıracak soru!..

o skorların hepsi kadıköyde alınan skorlar ve galatasarayın sami yende yenememe gibi bir problemi yok zaten.
    benim söylemek istediğimde fenerbahçe samiyende galip gelebiliyor ama galatasaray yıllardır kadıköyde kazanamadığı için sorulmuş bu soru

12. Cevap: Galatasaraylıları kızdıracak soru!..

:f196::f196:

:f196: