Füzyon ne demektir?

'Ders çalışıyorum' forumunda Masal tarafından 24 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. Füzyon nedir?

  Füzyon (ing. fusion) fizyonun verdiği cesaretle çekirdeklerin çarpıştırılması sonucunda yapılabilirliği keşfedilen ve aslında güneş ve bilumum yıldızların yakıtlarını karşıladığı ana tepkimeye verilen addır.

  Asıl keşif tarihinden ziyade füzyon için önemli tarih ilk somut denemesinin açıklandığı 1989 yılıdır. İki kimyager, Dr. Pons ve Dr. Fleischmann, elektrotlarla ağır su içerisinde füzyonu gerçekleştirdiklerini söylemişler ve büyük hayal kırıklığı sonrası kendileriyle birlikte füzyonun da popüleritesini yok etmişlerdir.

  Füzyonun temel aldığı nokta iki atom çekirdeğinin birleşerek çok çok büyük miktarda enerji çıkarmasıdır.

  Her atom çekirdeğinin öyle rastgele füzyon yapmamasının nedeni ise bu çekirdek birleşmesi için çok yüksek sıcaklıkların gerekmesidir. Zaten o sıcaklıklarda maddeler plazma (ing. plasma) halinde bulunmaktadırlar. Normal şartlarda plazma halinde bulunan atomlar bulunmadığına göre hayli zor bir enerji kaynağı olduğu anlaşılmaktadır.

  Zorluğuna rağmen füzyon şu an mevcut bulunan en büyük enerji kaynağı. Zaten güneşin yakıtı olmasından doğal en güçlü enerji kaynağı olduğu felsefik olarak ortaya çıkıyor.

  Reaksiyonun çok yüksek sıcaklık gerektirmesi ve sonucunda da çok büyük enerji üretmesi normal koşullarda füzyon'u gerçekleştirebilmek için soğuk füzyon kavramının ortaya atılmasına neden olmuştur. Fakat şu ana kadar reaktör kurulacak düzeyde hiçbir "soğuk füzyon" çeşidi geliştirilememiştir. O yüzden de mevcut tüm reaktörler fizyon ile çalışmaktadır.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 4 Temmuz 2014
Yükleniyor...
- Füzyon demektir Forum Tarih
Difüzyon Mesajı ne demek Haberler 12 Ağustos 2015
Gazların Difüzyonu Ders notları 26 Kasım 2011
Effüzyon Nedir? Sağlık Rehberi 14 Ağustos 2010
Miyokard Perfüzyon Sintigrafisi Nedir? Sağlık Rehberi 28 Kasım 2009