futbolu ilk bulan kişi kimdir?

'Ders çalışıyorum' forumunda Sibel tarafından 14 Şubat 2011 tarihinde açılan konu

 1. futbolu ilk yapan adamın ismi nedir ?

  Ayakla oynanan top oyunlarının Sümerler’e kadar ulaştığı bilinmektedir.

  Mısır'da mezarlardaki duvar resimlerinde ayakla top oynayan insan figürlerine rastlanmıştır. Hatta bu zamandan kalma, 7.5 cm çapında deri veya ketenden yapılmış toplar 2500 yıl önceden günümüze kadar ulaşmıştır ve kimi müzelerde sergilenmektedir. Homeros da "Odiesa"da top oyunlarından bahseder.

  M.Ö 2500 yıllarında da Çin'de yere dikilmiş iki mızrak arasından bir topu tekmelemek suretiyle geçirmeye çalışarak talim yapıldığı bilinmektedir.

  Orta Asya Türkleri'nin de kız ve erkeklerden kurulu karma takımlarla, topa elle dokunmadan, sadece ayak ve kafa ile vurularak rakip kaleden içeri atmaya çalışarak bir oyun oynadıklari kaynaklarda yer alıyor. İçlerinde Kaşgarlı Mahmut'un da bulundugu pek çok tarihçinin kitaplarında da Türklerin oynadığı "Tepük" isimli bir oyundan bahsedilir. Bu oyunun söylenen kuralları günümüz futboluna oldukça benzer. Elle oynamak yasaktır, faullü hareketler tespit edilmiştir, top oyun alanının dışına çıkamaz.

  Günümüz modern futbolunun temeli ise Romalı askerler arasında oynanan “harpastum” adlı oyundur. Futbolun Avrupa’daki tarihi ise büyük bir tartışma konusudur. Fransızlar, İngilizler ve İtalyanlar futbolun ilk defa kendi ülkelerinden diğer ülkelere yayıldığını iddia etmektedirler. Lakin futbol tarih boyunca hemen hemen bütün medeniyetlerde benzer biçimlerde boy göstermiş olsada bugünkü haline en yakin şeklini 17. yüzyılda İngiltere'de almıştır.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 4 Temmuz 2014
Yükleniyor...
- futbolu bulan kişi Forum Tarih
Amerikan futbolu hakkında kısa bilgi Spor Gündemi 24 Mart 2015
Guti Futbolu Bırakıyor Spor Gündemi 22 Eylül 2012
Roberto Carlos Aktif Futbolu Bıraktı Spor Gündemi 2 Ağustos 2012
Ayhan Akman Futbolu Bıraktı mı? Spor Gündemi 12 Mayıs 2012