Fotolarda Neden Gözler Kırmızı Çıkar

'Zaman Tüneli' forumunda Cossack tarafından 29 Mart 2008 tarihinde açılan konu

1. Gece çektiğimiz fotoğraflarda, neden gözler kırmızı çıkar hiç merak ettiniz mi?
    Gündüzleri flaş açık olsun olmasın gözler kırmızı çıkmazken, neden gece çekilen
    fotoğraflarda gözler kırmızı çıkıyor?

Aydınlık bir ortama girdiğimizde gözbebeğimiz küçülür; karanlıkta bir ortama girdiğimizde ise gözlerimiz
    daha çok ışık alabilmek için büyür. Şimdi fotoğraf makinelerine bakacak olursak, gece flaş modunda
    fotoğraf çektiğimizde, flaş bir anda çok kuvvetli bir ışık verir. Göz bu kısa zamanda, küçülmek için yeterli
    zamanı bulamaz. Işık doğrudan retinaya ulaşır ve kılcal damarların görüntüsü yansır. İşte flaşla çekilen
    fotoğraflarda görülen bu kırmızılık retina tabakasındaki kılcal damarların görüntüsüdür.

Yeni çıkan bir özellik olan “Red Eye” modülündeki çekimlerde ise gözler kırmızı çıkmamaktadır.
    “Red Eye” modüllü fotoğraf makinelerinde flaş 2 kere çakar. İlk flaş çaktığında gözbebeklerinin
    küçülmesi beklenir. İkinci flaş çaktıktan hemen sonra ise makine fotoğraf çeker.
    Yani arada gözlerin küçülmesi için uygun süre beklenmektedir.

2. Hadi ya biri bana demiştiki gözleri bozuk olanların gözleri resimlerde kırmızı çıkar..:f20:

Hayır ben sazanda yıllarca buna inandımya.....:f106:

Demek işin aslı başkaymış...:f40:

COSSACK:)

3. Ah sazan arkadaşım ahhhh :f106: demek sende yıllarca inandın buna :f196:

Bak Cossack sayesinde artık bu sorunuda halletmiş oldun :f106:

Saol Cossack bu iyiliğini nasıl ödüycez biz senin ama ne demişler kiminin parası, kiminin duası :f106:

4. Vallahi ben cok ciddi bir bilgilendirme islemi gerceklestirdigime inanmaktayim.
    Siz ne derseniz deyin. :f30:

5. Bende renkli gözler parlar diye biliyordum benim hep kırmızı çıkarda:f106: :f106: Teşekkürler cossacak bu bilgin için:f40:

6. Bilgi için tesekkürler Cossack
    Açıkçası bende bilmiyordum sayende bilgilenmiş oldum teşekkürler.

7. bilgi için teşekürler cossack ancak ezlem'in bildiği konuda da doğruluk payı var şöyleki bir arkadaşımızın oğlunun kızı olmuştu her ne hikmetse çekilen tüm resimlerde çocuğun gözleri kırmızı çıkıyordu.daha sonra yapilan doktor kontrollerinde çocugun gözlerinde tümör olduğunu öğrendiler maalesef şu an çocuğun gözleri ne yazikki görme yeteneğini kaybetti.

8. Evet dogrudur elbette, ama tümör olayinda da retina tabakasi görüntülendigi icin
    kırmızı cikmaktadir, ayrica bazi kisilerde gözbebekleri acilip kapanma refleksini yitirebiliyor
    veya normal kisilere nazaran bu islevi daha yavas sekilde yerine getiriyor bu da ayni sonucu vermekte.

Görme yetenegini kaybetmek cok kötü birsey bence.
    Allah yardimcilari olsun. :(

9. Bilgiler için teşşekürler cossack

10. Bilgiler için teşekkürler Cossack,ne yalan söyleyeyim bende incitanem gibi renkli gözler kırmızı çıkıyor sanıyordum..))

11. bilgi ve paylaşım için teşekkür cossack

12. “Red Eye” modüllü fotoğraf makinelerinde flaş 2 kere çakar. İlk flaş çaktığında gözbebeklerinin
    küçülmesi beklenir. İkinci flaş çaktıktan hemen sonra ise makine fotoğraf çeker.
    Yani arada gözlerin küçülmesi için uygun süre beklenmektedir.

Yaw! Ben makineyi deneyecegim ve bu dediklerini yaptıgım halde hala kırmızı cıksın bak gör neler oluyor dermisim :f106: :f106: :f106:

Güzel bilgilendirme, teşekkürler Cossack :f40:

13. bende renkli gözlerin kırmızı çıktığını sanırdım :f20:
    demekki başka bir açıklaması varmış
    bilgi ve paylaşım için teşekkürler cossack :f40: teşekkürler