Fotoğraf Çekiminde Aydınlık ve Karanlık Oranı Nedir

'Teknik Yardım' forumunda Esra Öztürk tarafından 21 Şubat 2016 tarihinde açılan konu

1. Fotoğraf Çekiminde Aydınlık ve Karanlık Oranı Nedir
    Bence çirkin insan yoktur. Fotoğraflarda güzel çıkmayan insan vardır. Herkes aynı şeyi söylemekte ben güzelim de fotoğraflarda çirkin çıkıyorum diye. Doğru da söylenmiş, ben de bazen fotoğraflarda çok çirkin çıkıyorum. Işık nasıl yüzüme vuruyorsa bazen nurlu gibi, bazen cadı gibi, bazen de peri kızı gibi çıkabiliyorum. Son zamanlarda sürekli olarak gazetelerde, internette fotoğraflarda nasıl güzel çıkılır ile ilgili haberler yer alıyor. Fotojenik nasıl olunur? Bu yazıları okuduğumda anladım fotoğraf çekilirken güzel veya çirkin olmamız çok önemli değil ışığı iyi ayarlamamız gerekiyormuş.

Fotoğrafçılık bir sanat işi. Amatörce bile bu işi yapmak istiyorsak kesinlikle fotoğrafçılık kursuna gitmemiz lazım. Temel fotoğrafçılık terimleri bile bize çok yabancı gelebiliyor. Oysa o kadar da fotoğraf çekmeye meraklıyızdır. Fotoğraf çekilirken duyduğumuz açı bir objektifin gördüğü alanın dereceyle ifadesi anlamına gelmektedir. Açıklık fotoğraf makinesinde ışığın girebildiği delik, alan, alan açısı, alan derinliği, algoritma, alt açı, altın oran, aps, apz, ara banyo, arka ışık, arka netlik, art alan, arkadan gösterim ve buna benzer saymakla bitiremeyeceğim fotoğrafçılık terimleri bulunmakta. Bunları tek tek açıklamaya kalksam da bu işi profesyonel olarak yapanlar kadar anlamamız mümkün değil. Ama fotoğraflar da güzel çıkabilmemiz için aydınlık ve karanlık oranları önemli. Biraz buna dikkat edersek bizde güzel fotoğraflar çekebiliriz.
    fotoğraf.

İyi bir fotoğraf çekmede en önemlisi ışıktır. Türkçede yüksek dinamik aralığı anlamına gelen HDR en aydınlık piksel ile en karanlık piksel arasında ki farktır. Bu HDR oranının yüksek olması ise fotoğrafın ne kadar kaliteli olduğunu gösterir. Gerçek ile kaydettiğiniz fotoğraf arasında ki doku kaybı ne kadar fazla olursa kalite o kadar düşer. Kısaca bir fotoğraf gördüğümüz zaman aa ne kadar da gerçekçi diyoruz ya tam da bahsettiğimiz HDR oranı ile alakalı bir durumdur. Bu olayın bir başka tanımı olarak ise farklı derecelerde pozlanmış olan fotoğrafları aynı dokuda birleştirip doku kayıplarını en aza indirmektir. Bu olayı ne kadar kaliteli yapabilirseniz o kadar kaliteli bir fotoğraf elde edebilirsiniz.