FOREXFORMULA Para Ödüllü Döviz İşlemleri Yarışması 2009

'Teknik Yardım' forumunda Dark tarafından 10 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

1. 1) FOREX Nedir?

Forex yada Fx, İngilizce “Foreign Exchange” sözcüklerinden oluşturulmuş bir kısaltmadır. Forex ülkelerin para birimlerinin karşılıklı olarak değiştirildiği yani alınıp satıldığı bir piyasadır. Forex, dünyanın en gelişmiş ve likiditesi en yüksek finansal piyasasıdır. Bütün dünyada döviz parite fiyatları bu piyasada belirlenir.

2) FOREX piyasasının işlem merkezi nerededir?

İMKB ve New York Hisse Senedi Borsası gibi diğer finansal piyasalarından farklı olarak Forex spot piyasasının fiziksel bir mekanı ya da bir merkezi yoktur. Forex piyasası bir tezgah üstü piyasa (Over-the-Counter - OTC) ya da bir “Bankalar Arası” piyasadır. Tüm piyasa katılımcıları bilgisayarlarla bankalar arası bir ağla birbirleriyle bağlantı halindedir ve piyasa tamamen bilgisayarlarla yönetilmektedir

3) FOREX piyasasının işlem hacmi nedir?

Forex piyasası işlem hacmi bakımından dünyanın en büyük finansal piyasadır. Burada günlük işlem hacmi ortalama 3 trilyon Dolardır. Piyasanın büyüklüğünü daha iyi anlamak açısından, dünyanın en büyük borsası olan New York borsasındaki günlük
    işlem hacmi 20 milyar Dolar civarındadır.

4) FOREX piyasasında hangi zaman diliminde işlem yapılabilir?

Forex piyasasında hafta içi her gün günün 24 saati işlem yapılmaktadır. Pazar günü Türkiye saati ile gece yarısı, Yeni Zelanda piyasası açılış yaptıktan sonra sırasıyla, Avustralya, Tokyo, Hong Kong, Singapur ve Dubai piyasaları açılır. Sabah saat 08:00’de, bu ülkelerin piyasalarının kapanmasına yakın saatlerde Avrupa piyasaları sırasıyla açılış yapar. ABD piyasasının açılış saati Türkiye saati ile 15:30′dur. ABD piyasası bizim saatimiz ile gece 12:00′ye kadar işlem görür. Ardından yine Yeni Zelanda piyasası açılır. Cuma gecesi ABD piyasasının kapanmasıyla Forex piyasası tatile girer.

5) FOREX piyasasında kimler işlem yapmaktadır?

Forex piyasasının ana katılımcıları bankalar ve aracı kurumlardır. Bireysel ya da kurumsal yatırımcılar, broker şirketler aracılığı ile piyasada işlem yapabilirler. Broker şirketleri kendi yatırımcılarının alım/satım isteklerini yerine getirir. Büyük mevduatları olan yatırımcılar için bankalar kendileri de aracı kurumluk (Broker’lık) hizmetini verebilir.

6) FOREX piyasasında işlem yapılan enstrümanlar nelerdir?

Forex piyasasında ülkelerin para birimlerinin takasını gerçekleştirebilir veya altın gibi emtialara yatırım yapabilirsiniz. Majör pariteler diye adlandırdığımız; Euro, Dolar, İngiliz Sterlini, İsviçre Frangı ve de Japon yeni, bu piyasalarda işlem hacminin yaklaşık %70’ini kapsamaktadır. Bunların haricinde YTL, NZD ve benzeri pariteler mevcuttur.

YARIŞMA KURALLARI:Bu ödüllü yarışma Hedef Finansal Danışmanlık Hizmetleri Ltd.Şirketi (Kısaca Hedefonline) tarafından düzenlenmektedir.Yarışmaya iştirak eden her yarışmacı, yarışma kurallarını Kabul eder.

1. Yarışmaya katılmak için gerçek kişi kimlik bilgilerinin doğruluğundan yarışmacı sorumludur. Yarışmacı, yarışma sonunda ödüle hak kazanırsa, kayıt yaptırdığı kişinin kendisi olduğunu nüfus kağıdı bilgileri ile doğrulamak zorundadır. Katılımcıların, yarışmaya başvuru tarihinde 18 yaşını tamamlamış olmaları gereklidir.

2. Hedef Finansal Danışmanlık Hizmetleri Ltd. sözkonusu bilgileri herhangi bir üçüncü şahıs, kurum ve kuruluş ile paylaşmayacaktır.

3. Her bir yarışmacı sadece bir kez başvuru yapabilir. Mükerrer başvuru yapan yarışmacı tespit edildiğinde, yarışmadan ihraç edilir.

4. Her bir yarışmacıya 50.000 USD sanal teminat tanımlanacak ve bu teminata göre yarışma platformu işlem esaslarına göre işlem yapılacaktır.

5. Yarışmacılar tüm işlemlerinde Hedefonline’nın sunduğu işlem platformunun deneme hesabı işlem şartlarını kabul eder.

6. Yarışmacılar döviz çiftleri ve değerli maden işlem saatlerine göre, TL işlemlerini mesai saatlerinde, diğerlerinde de haftanın 5 günü 24 saat işlem yapabileceklerdir.

7. Her yarışmacı yarışmaya katıldıktan sonra en az yirmi işlem yapmak zorundadır.

8. Her işgünü sonunda Hedefonline’nın belirleyeceği saat itibarı ile en çok getiriyi sağlayan yarışmacılar izleyen işgününde yarışma web sitesinde yayınlanacaktır.

9.Yarışma 2009 yılının Nisan ayının ilk iş günü tsi 00,00’ da başlıyacak ve 2009 yılının Nisan ayının son iş günü tsi gece 23,59’ da sona erecektir. Yarışmanın sonucu, yarışma web sayfasında yayınlanacaktır. Bu sıralamada ilk on sırada yer alan yarışmacılar ödüle hak kazanacaktır.

10. Yarışma süresi bittiğinde en yüksek portföy değerine ulaşan yarışmacıya 10.000 USD (Onbin Amerikan Doları ), ikinciye 5.000 USD (beşbin Amerikan Doları), Üçüncüye 2.500 USD (ikibinbeşyüz Amerikan Doları), dördüncüye 1.500 USD (binbeşyüz Amerikan Doları) ve ilk on arasındaki son 6 kişiyede 1.000 USD (bin Amerikan Doları) ödül verilecektir.

11. Ödül kazanan yarışmacıların, sonuçlar açıklandıktan sonra 30 gün içinde Hedefonline’a başvurması gerekmektedir. Aksi durumda haklarını kaybetmiş olacaktır. Başvurular neticesinde kendi adlarına açılacak gerçek hesaplara ödüller yatıralacaktır.

12. Yarışmacılar arasında portföy değerlerinin eşit olması durumunda, işlem sayısı fazla olan yarışmacı sıralamada öne geçecektir. İşlem sayılarının da eşit olması durumunda, yarışmacıların işlem hacimlerine bakılacak ve en yüksek işlem hacmine sahip yarışmacı sıralamada öncelik kazanacaktır.

13. Yarışmada kazanılan ödüllerle ilgili mevcut ve ileride konu olacak her türlü vergi yükümlülüğünden yarışmacı sorumludur.

14. Hedefonline, zorlayıcı nedenlerle, teknik sorunlar dolayısıyla ve benzeri durumlarda yarışmayı geçici olarak durdurabilir. Gerekli gördüğü takdirde işlem saatlerini ve esaslarını değiştirebilir.

15. Yarışma ya da Hedefonline hakkında doğru olmayan, gerçek dışı beyanda bulunan ve Hedefonline ya da yarışmaya teknik, idari, mali zarar vermeye çalışanlar, Hedefonline’ın yasal hakları saklı kalmak kaydıyla, yarışmadan ihraç edilebilir. Bu kişiler hiçbir hak iddiasında bulunmayacaklarını kabul ederler.

16. Her ne şekilde olursa olsun, yarışma platformunun yazılımına ya da işleyişine teknik olarak zarar vermeye çalışan yarışmacılar yarışmadan ihraç edilirler.

17. Bu yarışmaya Hedefonline’ın çalışanları ve birinci derece yakınları iştirak edemez.

18. Daha önceki düzenlenen yarışmalarda ödül alan yarışmacılar forexformula yarışmalarına tekrar katılamazlar
    Yarışmaya katılmak için : forexformula2009

2. Cevap: FOREXFORMULA Para Ödüllü Döviz İşlemleri Yarışması 2009

Adını bile duyacak kadar paramız olmadığı için bugüne kadar forex'ten bi haberdim. Konuyu ilk başlarda okurken dedim açık öğretim derslerimi veriyo acaba DarK diye. Çünkü para piyasalarıyla sadece ders çalışırken haşır neşir oluyorum.:f196:

Güzel yarışmaymış. Katılımcılara başarılar.

3. Cevap: FOREXFORMULA Para Ödüllü Döviz İşlemleri Yarışması 2009

Doğruyu söylemem gerekirse ben okumadım konuyu :f106: :f106: Napiim destan gibi doldurmuşsun insan araya üç beş resim daha atar yaaaa ben küçükkende önce resimlere bakardım hikayelerimde :f30:
    Ama aydınlattı Dileğim sağolsun yarışmaymış :) yarışanlara başarılar :f106:

4. Cevap: FOREXFORMULA Para Ödüllü Döviz İşlemleri Yarışması 2009

Hani bir üyemiz vardı uzun bir konuya girip yazdığı cevaba çok gülmüştük.''Oku oku bitmiyo yarısında dıkandım...'' diye bir laf etmişti.:f106:Hatırlarmısın Hazancım cevabın onu anımsattı:f30:
    Şaka bir yana ilgilenenler için farklı bir konu teşekkürler DarK başarılar dileyelim:))