Fobi Nedir?

'Güncel Bilgiler' forumunda EyLüL tarafından 14 Haziran 2011 tarihinde açılan konu

 1. Fobi Nedir?
  Fobi Ne Demekdir
  Fobi Nedenleri

  [​IMG]
  Fobi, korkunun, kişinin günlük yaşamını olumsuz yönde etkileyen, bu anlamda kontrolden çıkmış halidir. Fobi kelimesinin, Yunanca Phobos kelimesinden geldiği düşünülürse, fobinin anlamı daha bir netlik kazanır. Phobos, Yunan mitolojisinde dehşet tanrısıdır.

  Gerçekte korku yaratmayacak bir objeye, aktiviteye veya duruma karşı aşırı korku duyma ve kaçınma davranışında bulunmaya fobi denir. Fobik kişiler belli bir durum, nesne veya aktivite ile karşılaştığında aşırı anksiyete duyar.

  Kişiler korkularının saçma olduğunun farkındadır, ancak korkularını mantıksal düşünerek engelleyemezler. Bu korkular fobik kişilerin günlük işlevlerinde bozulmaya neden olur.

  Fobiler toplumda sık görülür. Araştırmalarda toplumda %10 oranında fobik olduğu söylenmekle birlikte tahminen bu değer %25 dolayındadır. Araştırmalarda fobi sıklığının beklenenden düşük çıkmasının en önemli nedeni bu kişilerin hastalıklarının farkında olmaması ve tedaviye başvuruların az olmasıdır. Kadınlarda erkeklere göre daha sık görülür. Sosyal fobi genelde gençlik yıllarında özellikle karşı cinse ilginin arttığı dönemlerde ortaya çıkar.
   
Yükleniyor...
- Fobi Nedir Forum Tarih
Koulrofobi nedir kısaca Sorun Cevaplayalım 21 Aralık 2015
Agorafobi Nedir? Sağlık bilgisi 1 Aralık 2012
Sosyal Fobi nedir,belirtileri,tedavisi Sağlık bilgisi 11 Ekim 2011
Kinofobi nedir Sorun Cevaplayalım 23 Ağustos 2011