Flüt notaları nasıl çalınır?

'Merak Ettiklerimiz' forumunda Misafir tarafından 6 Şubat 2012 tarihinde açılan konu

1. flüt notaları..Bİr tÜrlÜ flÜt Çalamiyorum bana yardim edecek bİrİ yok mu?lÜtfen yardiminiza İhtİyacim var.ama kİm yardim edecekse acİlen yardim etsİn!!!!!

2. Cevap: Flüt notaları nasıl çalınır?

Flüt: Nefesli müzik aleti.

Eski Yunan çobanı da, Andlar’da yaşayan Amerikan yerlisi de, büyük bir orkestranın solisti de, Karpat köylüsü de flüt çalar: flüt, dünyanın en eski ve en yaygın müzik âletlerinden biridir. Ağızlıktaki delikten üflenen hava, yarığa çarparak dağılır ve borunun içinde bir hava titreşimi ve ses meydana getirir.

Şematik olarak belli başlı iki flüt tipi vardır: ağıza sokulan ucu bir tür düdükten meydana geldiği için, gagalı flüt denilen düz flüt ve ağıza sokulmayan, yan tutulup çalındığı için bu adı alan yan flüt.

Bunların her ikisinde de delikler vardır. Bu deliklerin tıkalı oluşuna veya olmayışına göre çeşitli notalar çıkartılır. XVIII. yy.dan itibaren, yan Flüt delikleri ses perdelerini genişletmek ve parmak oyunlarını basitleştirmek için, birbirine çubuklar ve levyelerle bağlanmış küçük kapaklarla örtülmüştür.

Bu arada, birbiri üzerine geçirilmiş birkaç borudan oluşan ünlü Patı flütünü de unutmamalıyız. Bu flüt Yunanistan’ın, Orta Avrupa’nın ve bazı Latin Amerika bölgelerinin geleneksel çalgısıdır. Ney’e gelince, kamıştan ve çeşitli boyutlarda yapılan bu çalgı Türk müziğinin en içli, en zarif ezgilerini veren bir tür flüttür.