Fiziksel değişimle telafi

'Sorun Cevaplayalım' forumunda Sitem tarafından 13 Şubat 2012 tarihinde açılan konu

 1. Zeynep cam bardağa sıcak su doldururken bardak çatlar ve parçaları yere saçılır Zeynep bu duruma çok üzülür Anneannesinin en çok sevdiği bardak kırılmıştır bunu fiksel değişimle nasıl telafi edebilir

  Cevap:

  Fiziksel değişim, maddelerin yapısı değişmeden sadece hal, biçim, şekil, dış görünüşünde meydana gelen değişimlere verilen isimdir. Fiziksel değişmeler sonucunda yeni maddeler oluşmaz. Yalnızca maddenin renk, şekil, büyüklük gibi özellikleri değişir. Diğer bir ifadeyle fiziksel değişim sonucunda maddenin kimliği değişmez. Kağıdın yırtılması,tebeşirin kırılması,mumun erimesi. kalemin kırılması, suyun buza dönüşmesi, çözünme olayı gibi değişiklikler fiziksel değişime örnektir. Fiziksel değişimin geri dönüşümü vardır. Tüm hal değişimleri fizikseldir.

  Bunun dışında, fiziksel değişime odundan talaş yapılması ya da kumaşın kesilmesi de örnek olarak verilebilir.Kimyasal olaylarda maddenin yapı taşı değişirken, fiziksel olaylarda sadece görünüm ve şekil değişir.Ayrıca bütün yırtılma olayları fizikseldir.(kimyasal değisim maddenin kimliğini tamamen degiştirir kağıdın yanması bir tepkime değildir).Çünkü kâğıt yanar.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 25 Ağustos 2014
Yükleniyor...
- Fiziksel değişimle telafi Forum Tarih
bir yemek yapılırken oluşabilecek fiziksel ve kimyasal değişimler nelerdir Sorun Cevaplayalım 28 Kasım 2011
Çağatay Ulusoy’un Fiziksel Özellikleri Medya Bölümü 17 Mayıs 2016
Nur bozar fiziksel özellikleri boyu yaşı kilosu Medya Bölümü 7 Kasım 2014
fiziksel ve kimyasal değişim arasındaki farklar nelerdir Bilgi Rehberi 1 Kasım 2013