Fiziğin alt dalları nedir, çalışma alanları nelerdir?

Konusu 'Soru Cevap' forumundadır ve Misafir tarafından 26 Eylül 2011 başlatılmıştır.

 1. Misafir Ziyaretçi

  Fiziğin alt dalları nedir, çalışma alanları nelerdir?

 2. EyLüL Üye

  Cevap: Fiziğin alt dalları nedir, çalışma alanları nelerdir?

  Fizik bilimi, kuramlarına kesinlik ve açıklık getirmek üzere büyük ölçüde matematikten yararlanırken, fizik ilkeleri de başta kimya, astronomi, jeoloji ve biyoloji olmak üzere birçok bilimde uygulama alanı bulmuştur. Kimyanın en önemli dallarından biri olan fiziksel kimya ile fiziğin temel dalları arasında sayılan astrofizik, jeofizik ve biyofizik gibi örtüşmeli alanlar bu uygulamanın ürünleridir.
  Mekanik, fiziğin en eski vc en geniş kapsamlı dalıdır. Hareket halindeki cisimlerin davranışlarını ve durağan cisimlerin basınç ya da başka kuvvetler karşısındaki tepkilerini inceleyen mekanik birçok altdala ayrılır.
  Cisimlerin hareketi ile kuvvetler arasındaki etkileşimi konu alan dinamik, durağan ya da denge durumundaki cisimleri inceleyen statik, sıvıların ve gazların davranış özelliklerini araştıran akışkanlar mekaniği ile katıların davranışlarını inceleyen katılar mekaniği, akışkanların hareket ilkelerini konu alan hidrodinamik ile durgun akışkanları inceleven hidrostatik klasik mekaniğin abdallarıdır. Mekaniğin temel kuramını büyük ölçüde Sir Isaac Newton'a borçluyuz. Cisimlerin yere düşmesi, sarkaçların salınımı ve gezegenlerin Güneş çevresindeki dolanından Newton'ın mekanik ve evrensel çekim kuramlarıyla açıklığa kavuşmuştur.
  Çok hızlı hareket eden cisimlerin davranışlarını açıklayan görelilik kuramı ile atomun yapısındaki elektron, proton gibi çok küçük parçacıkları ve dalga hareketini inceleyen kuvantum mekaniği, fiziğin bu dalının daha yeni ve çığır açıcı bölümleridir. Optik, elektrik, atom fiziği ve nükleer fizik konularını anlayabilmek için gerekli temel kavramlar görelilik kuramı ile kuvantum mekaniğinden doğmuştur.


Benzer konu başlıkları: Fiziğin dalları
Forum Başlık Tarih
Sayısal Dersler Fiziğin diğer bilim dallarıyla ilişkisi nedir? 7 Şubat 2012
Soru Cevap Fiziğin alt dalları nerede kullanılır 14 Ocak 2012
Soru Çözüm Fiziğin diğer bilim dallarındaki uygulamaları nasıldır? 26 Eylül 2011
Soru Cevap fiziğin alt dalları alt alanları nelerdir 22 Aralık 2010
Soru Cevap Fiziğin yeri ve önemi nedir? 14 Ocak 2012