Fitre Nedir? Kısaca

'Ramazan ve Oruç' forumunda zamaneanne tarafından 3 Aralık 2012 tarihinde açılan konu

 1. Fitre Ne Demektir


  Fitre; Ramazan Bayramına kavuşan ve dinen zengin sayılan Müslümanların, kendileri ve bakmakla yükümlü oldukları kişiler için fakirlere vermeleri gereken belli miktarda mal ya da paradır.

  Bir kimsenin fitre yükümlüsü olması için şu şartların bulunması gerekir:

  a) Müslüman olmak.

  b) Nisap miktarı mala sahip bulunmak

  c) Ehliyet: Ebû Hanife, Ebû Yûsuf ve diğer üç mezhep imamının ortak görüşüne göre, fıtır sadakasının mâlî yönü ağır bastığı için, bununla yükümlülük için akıllı ve ergen olmak şart değildir. Bu yüzden küçüğün ve akıl hastasının malından da velisinin fitre vermesi gereklidir.

  d) Velâyet ve bakmakla yükümlülük: Bir kimsenin, kendi dışındaki kişinin fıtır sadakası ile yükümlü sayılması için, bu kişinin onun velâyeti altında olan ve bakmakla yükümlü bulunduğu kişilerden olması gerekir. Buna göre bir kimse velâyeti altında bulunan küçük çocuklarının veya akıl hastası olan yakınlarının fitresini vermekle yükümlüdür.

  e) Vakit: Hanefilere göre, fıtır sadakası ramazan bayramının 1. günü fecrin doğuşu ile vâcip olur. Çünkü fitre bayrama ait kılınmıştır. Hanefîler dışında üç mezhep imamına göre fitre Ramazan ayının son akşamı güneşin batmasından itibaren vacip olur.
   
Yükleniyor...
- Fitre Nedir Kısaca Forum Tarih
Fitrenin Anlamı Nedir Kısa Bilgiler 12 Ağustos 2013
Fitre Nedir ve Kimlere Verilir ve 2013 Fitre Miktarı Ramazan ve Oruç 30 Temmuz 2013
Fitre ne demektir hükmü nedir? Ramazan ve Oruç 25 Temmuz 2013
Fitre nedir? Fitre Ne zaman kimlere verilir? Ramazan ve Oruç 3 Temmuz 2012