Fıtır Sadakası Kimlere Verilir

'Ramazan ve Oruç' forumunda Wish tarafından 25 Temmuz 2010 tarihinde açılan konu

 1. Fitre Kimlere Verilir
  Fıtır sadakası Kimlere Verilmez
  Fitre Verilebilecek Kimseler


  Fıtır sadakasının sarf yerleri ile zekâtın sarf yerlerinin aynı olduğu hususunda fakihler görüş birliği içindedirler. Buna göre, zekât verilemeyen kimselere fitre de verilemez. Şu kadar var ki, gayri müslimlere zekât verilemeyeceği noktasında bilginler ittifak etmiş olmakla birlikte, Ebû Hanîfe'ye göre İslâm ülkesi vatandaşı olan Ehl-i kitaba (zimmî) fitre verilebilir. Ebû Yûsuf'a ve fakihlerin çoğunluğuna göre ise zimmîye fitre verilemez. Hanefî mezhebinde Ebû Yûsuf'un görüşü fetvada esas alınmıştır.

  Kendilerine fitre verilemeyecek kişiler şunlardır:

  Dinen zengin sayılanlar, fitre yükümlüsünün zevcesi, usulü (ana-babası, dede ve nineleri), fürûu (çocukları ve torunları), bakmakla yükümlü olduğu yakınları. Zenginlik hakkında değişik ölçüler belirtilmiştir; Hanefîler'e göre, artıcı nitelikte olsun olmasın nisab miktarı malı olan kişiye fitre verilemez.

  Fitre verilirken, mükellefin bulunduğu yerdeki fakirlere, uzakta otursalar da fakir akrabalara, iyi ahlâk sahibi ve geliri giderini karşılayamayanlara öncelik verilmelidir.

  Bir kimse fitresini bir fakire verebileceği gibi, birkaç fakire de dağıtabilir. Ayrıca birçok kişi de fitrelerini bir fakire verebilirler.

  diyanet
   
Yükleniyor...
- Fıtır Sadakası Kimlere Forum Tarih
Fıtır sadakası ( Fitre ) kimlere verilmez Soru Cevap 17 Mart 2012
Fıtır sadakası kimlere verilir kimlere verilmez Ramazan ve Oruç 29 Aralık 2011
fıtır sadakası kimlere ve nasıl verilir? Sorularla İslamiyet 6 Eylül 2011
Fıtır Sadakası Miktarı 2012 Ramazan ve Oruç 14 Temmuz 2012