Fıstık-Yerfıstığı ve Fıstık-Yerfıstığının Faydaları

'Şifalı Bitkiler' forumunda ZORBEY tarafından 5 Ekim 2009 tarihinde açılan konu

 1. Fıstığın Yararları
  Yerfıstığının Yararları

  Fıstık (Yer fıstığı) (Arachis hypogaea): Protein, yağ ve E vitamini açısından zengin bir besin olan fıstıkta B grubu vitaminler ile fosfor, magnezyum, potasyum, sodyum ve kalsiyum mineralleri de bulunur.

  Fıstığın Faydaları: Yerfıstığı vücuda enerji ve kuvvet verir. Kasların ve kemiklerin güçlenmesini sağlar. Cinsel gücü arttırır. Zihinsel ve bedensel yorgunluğu giderir. Öğrenmeyi kolaylaştırır. Kalp sağlığına iyi gelir. Kandaki kolesterol oranını düşürerek kalp ve damar hastalıkları riskini azaltır. Başta Meme, prostat ve kalın bağırsak kanseri olmak üzere kansere karşı koruyucudur. Bağışıklık sistemini destekler. Kandaki şeker oranını ayarladığı için şeker hastalarına faydalıdır. Yerfıstığı yağı kabızlığa iyi gelir. Gastrit, Mide yanması ve ekşimesi şikâyetlerini azaltır.

  Fıstık (Yer fıstığı) Nasıl Kullanılır? Fıstık genellikle çerez olarak ya da tatlılara ayrı bir lezzet katmak için kullanılır. Ayrıca, fıstıktan elde edilen fıstık yağı da kullanılmaktadır. Fıstık içini, üzerini kaplayan zarı ile birlikte yemek daha faydalıdır.
   
Yükleniyor...
- Fıstık Yerfıstığı Fıstık Forum Tarih
Simge Fıstıkoğlu Kimdir Biyografi 22 Temmuz 2013
Simge Fıstıkoğlu Kimdir Resimleri Biyografi 26 Ocak 2013
Çam Fıstıklı Ispanak Kavurma Tarifi Resimli Damak Keyfi 14 Ocak 2013
Soslu Fıstıklı Kek Tarifi Resimli Damak Keyfi 26 Kasım 2012