Fil Olayının Kısaca Özeti

'Dini Konular' forumunda Ceylan tarafından 10 Mart 2013 tarihinde açılan konu

1. Fil Vakasının Kısaca Özeti

Fil vakası Hz. Peygamberin doğumundan 50-55 gün önce meydana gelmiş bir olaydır. Bilindiği üzere Kabe bugün olduğu gibi tarih boyunca insanlar tarafından mukkaddes kabul edilip, çokça ziyaret edilen kutsal bir mekandır. İşte o dönemde Ebrehe adındaki Habeş'li Yemen hükümdarı, Kabe'ye yapılan ziyaretleri azaltmak ve önemini düşürmek için muhteşem bir kilise inşa eder. Ancak insanların Kabe"ye göstermiş olduğu ilgiyi azaltamaz. Amacına ulaşabilmek için, Ebrehe Kabe'yi yıkmaya karar verir. Bundan dolayı büyük bir fil ordusu hazırlatarak Mekke üzerine yürür.

Mekke`ye girmek üzere olan ordu bir anda Allah'u Teala'nın görevlendirmiş olduğu Ebabil kuşlarının saldırısına uğrar. Kuşların gagalarında ve pençelerinde getirdiği nohut büyüklüğündeki taşlarla Ebrehe'nin fil ordusu telef olur. İşte Allah'u Teala tarafından gerçekleştirilen bu mucize tarihe fil vakası olarak geçer. Ayrıca bu olay Kur-an'ı Kerim'de Fil suresinde de anlatılmaktadır.

2. Kuran'da fil suresinde anlatılan olay şöyle gerçekleşmiştir:

Peygamber efendimizin doğduğu yıl gerçekleşen ve o yıla fil yılı adını veren olay, Habeşistan Kralı Necâşi Ashame’nin, Yemen’e hükümdar tâyin ettiği Ebrehe b. Sabbah el-Eşrem'in kabeyi yıkma girişşimini konu alır.

Ebrehe, Habeşistanı bir ticaret merkezi haline getirmek ister ve bu yüzden kendine de kabeyi rakip olarak görür. Büyük bir fil ordusuna sahip olan Ebreh, filelri ile birlikte kabye doğru ilerler.

Kabede yaşayanlar korku içinde beklemeye başlar. Sabaha karşı Ebrehe, Mekke’ye ilerler. Mamud denilen büyük fil, şehre yaklâşınca yere çöküverdi; kalkması için çok uğraştıkları halde kalkmaz. Diğer filler de kaçmaya çalışır.

Ardından kırlangıç sürüsüne benzer kuşlar ebrehenin ordusuna saldırı ve telef ederler.Bu olay fil suresinde şöyle geçer:

“Görmedin mi Rabbin fil sahiplerine ne yaptı? Onların tuzaklarını boşa çıkarmadı mı? Üstlerine sürü sürü kuşlar gönderdi. Onlara çamurdan sertleşmiş taşlar atıyorlardı. Nihâyet onları yenilmiş ekin yaprağı gibi yaptı.”

3. çok begendim . din odeviydi hoca begendi . yazana tesekkur ederim :D :D :D

4. Çok Sağol Beni Kurtardınız !!! Odevden

5. Cok tesk edrmm

6. Allah razı olsun sizden hoca beğendi

7. Çok saolun hocam beğendi :)

8. superr valla hocaya gostericd
    em kesin begenir

9. Valla çok sağolun :f110: :D:f77:

10. çok teşekür ederim

11. çok güzel ödevden kurtardınız beni

12. valla çok işime yardı sağolun hem de kısa :);)

13. çok tşk ederiz çok işimize yaradı

14. çok guel öetlenmiş teşekur ederim yaara mutlu yılar :D

15. çok sağolun konuyu iyi özetlemişsiniz:f77:

16. ÇOK SAĞOLUN

17. çok beğendimmm sağolun:f196:;)

18. çok iyi teşekkür

19. Sizi cok seviyorum Forumdas.Tesekurler!

20. nbr

nbr

Süpper:f118::f77::f118::f77: