Fıkra kitabı

'Eğlence' forumunda HazaN tarafından 12 Temmuz 2008 tarihinde açılan konu

1. pazarlık

Bir Karadenizli, bir Kayserili ve bir Diyarbakırlı aynı trafik kazasında ölmüş. Cenazeleri kaldırılmış. İki-üç gün geçmiş, bir de bakmışlar ki Karadenizli, çıkmış mezardan, üstünü silkeleyerek geliyor. Önce büyük bir panik yaşanmış haliyle, sonra bakmışlar bayağı kanlı canlı, cesaret edip yanına yanaşmış ve merakla sormuşlar:
    - Yahu sen öteki dünyadan nasıl geri döndün?
    Anlatmış:
    - Öte tarafta da işler buradaki gibi yürüyormuş meğer, rüşvet, haksızlık, yolsuzluk... Geri göndermek için 5 bin dolar istediler, bastım parayı geri geldim.
    - Eee, diğer iki arkadaş niye gelmedi?
    - Vallahi ben gelirken, Kayserili hâlâ "3.500 dolara olmaz mı, yap bir indirim de ayağımız alışsın!' diye pazarlık ediyordu.
    - Ya Diyarbakırlı?
    - O da 'Ben vermem, Devlet versin!' diye inat ediyordu

Dilinizi Çıkartın.

Hekim sikayeti dinledikten sonra kiza dönmüs, "Soyunun" demis...
    "Fakat doktor" demis kiz "hasta olan ben degilim, annem..."
    Doktor anneye donmus,"Dilinizi çikarin bakayim hanimefendi...".

roman yazmış :)

Bir akıl hastanesinde bir deli, öteki deliye:
    - Ben bir roman yazdım, al oku; bakalım beğenecek misin, demiş.
    Ve kendisine kalınca bir kitap vermiş.
    Öteki deli, bir hafta boyunca okumuş romanı. Sonunda arkadaşı deliye:
    - Romanın çok ilginç, demiş; yalnız biraz kalabalık, çok isim var içinde.

Kitabı veren deli:
    - Al, demiş, ikinci cildini de oku.
    Ve kalınca bir kitap daha vermiş.
    Yine aradan bir zaman geçmiş. Romanın ikinci cildini de alan deli:
    - Bunu da okudum, demiş; gerçekten çok ilginç ama, bu da çok kalabalık; çok isim var içinde...
    O sırada akıl hastanesinin doktoru gelmiş üstlerine:
    - Verin bakayım, demiş, o telefon rehberlerini. Ne zaman aldınız bunları; ben de kaç gündür onları arıyordum

ATTA GİDECEĞİZ

Azrail Temel'in canını almak için gelmişti. Temel hemen bir çare buldu. İsaret parmağını ağzına sokup, ağuk guğuk sesleri de çıkararak bebek taklıdı yaptı. Azrail durumu anlamış ve Temel'in oyununu bozmamış, gitmiş. Ertesi ve daha ertesi günü Temel yine aynı numarayı yapmış ve kurtulmuş. Hatta daha ileri giderek kendisine birde emzik bile almış. Azrail yine gelmiş, Temel hemen yerde emeklemeye baslamış. Azrail Temel'e :
    -Temel gel attaaaa gideceğiz

Pratik İş Adamı

İş adamı bütün işleri çabuk çabuk tarafından sonuca bağlamaya alışıktı. Büyük oğlu günün birinde telaşla yanına koştu:

- Baba, sevgilimi hamile bıraktım.

- O kada mühim değil. Al şu 1000 lirayı hallet işi.

Biraz sonra babaya baş vurma sırası küçük oğlundaydı.

- Baba metresim hamile !

- Hay Allah kahretsin. Al şu 1000 lirayı sen de işini hallet.

Aynı günün akşamı kızı iş adamına itiraf etti:

- Baba hamileyim.

Baba çok derin bir oh çekt:

- Çok şükür, bu kez para bizden çıkmayacak.

Sonradan düzeltti

Zamanın birinde Erzurum'dan bir grup insan hacca gitmek için yola çıkmışlar. Van'a gelmişler.
    Van'ın bir köyünde konaklamaya karar vermişler.
    O köyün de imamı yokmuş. Köylüler aralarında konuşmuşlar ve Erzurum'dan çıkıp hacca giden bu
    topluluktan birini imam yapmaya karar vermişler.
    Bu insanlar hacca gidiyorlarsa boş insan değillerdir diye düşünmüşler.
    Nitekim tekliflerini içlerinden birisi kabul etmiş. Her yıl 400 koyun verilecekmiş imama.
    Adam hacca gidip masraf yapacağıma burada kalıp yalandan imamlık yapar ve
    her yıl 400 koyun sahibi olurum diyerek işe başlamış.
    Köylü camide toplanmış namaz kılınacak. Sayın imam başlamış namazı kıldırmaya :
    - Erzurum'dan çıktım yola Van'da verdim mola 400 koyun verdiler bana, Allahuekber. ..
    Bu günlerce aynı biçimde devam etmiş. Köylü bu işe biraz şaşırmış ve konuşmuşlar aralarında :
    - Daha önceki imam mı yanlış kıldırıyordu, yeni imam mi yanlış kıldırıyor? Bunu gidip Müftüye soralım.
    Sayın müftü has Trabzon'lu JJ

Müftüye gelen halk her şeyi anlatmış. Müftü köylüye dönerek :

- Siz şimdi hiç imama çaktırmadan köyünüze dönün ve namaz vakti camide toplanın ben de namaza geleceğim, diye emir verir.
    Herkes köyüne döner ve namaz vakti cemaat camide toplanır. Tabi ki Sayın müftüde camidedir. İmam namazı kıldırmaya başlar.

Birinci rekat :
    - Erzurum'dan çıktım yola, Van'da verdim mola, 400 koyun verdiler bana, Allahuekber. .. der hoca.
    Arkadan "öhö.. öhö!.." şeklinde bir ses duyulur. İmam yakalandım herhalde diye korkmaya başlar.

İkinci rekatta sözlerinde biraz değişiklik yapar :
    - Erzurum'dan çıktım yola, Van'da verdim mola, 400 Koyun verdiler bana, yarısı sana yarısı bana... Allahuekber. ..
    Namaz bitince köylü Müftüye dönerek "İmam efendi namazı doğru mu kıldırıyor? diye sorar. Müftünün cevabı :
    - birinci rekatta biraz şaşirdi ama ikinci rekatta işi düzeltti...

Senin yüzünden

Otomobil kazasinda ölen yasli çift, dogru cennete gönderilirken görevli
    anlatmaya baslar:
    "Su denize bakan villa sizin.
    Yaninda tenis kortu, yüzme havuzu ve golf parkuru var.
    Istediginiz herhangi birsey için su dügmeye basmaniz yeterli.Cennet
    görevlileri derhal takdim edecekler.."
    Görevli ayrilinca, adam karisini azarlamaya baslar..
    "Allah seni kahretsin Vildan, hep senin hatan.."
    "Nasil yani bey ?!"
    "O Allah'in belasi yürüyüs programlarin, vitamin haplarin, yulaf çorbalarin,
    içki, sigara yasaklamalarin olmasa buraya yillar önce gelecektik.."

Akıllı Temel

Adamin biri sinemaya gider. Tam sinemada film baslarken önüne saçini kazitmis biri oturur ve sinemanin isiklari bu saçini kazitmis adamin kafasina vurur... Arkasindaki adam bir turlu filmi izleyemez. Adam içinden "sunun ensesine bi tane yapistirayim" der sonra "Oglum adam
    iri yari.Ellese bile beni parçalar" diyip vazgeçerken yanina Temel oturur.. Adam Temel'e donup "Su kafasini kazitmis adamin ensesine bi tane vur sana 5 milyon verecem" der. Temel de dayanamaz adamin ensesine bi tane yapistirir ve devam eder "Ulan Hasan sen burada miydin" der. Adam donup "Ne Hasan i kardesim" der Temel de "Pardon kardesim karistirdim" der ve adam onune donunce 5 milyonunu alir. Adam dayanamaz ve Temel'e donup "Kardes bi tane daha yapistir sana 10 milyon verecem" der. Temel bi tane daha adamin ensesine vurur ve ilave eder "Hasan sensin be yeme beni" Adam donup "Hasan degilim kardesim be " diyip on koltuklardan birine oturur. Temel'in yanindaki adam artik filmi birakip bu kafasini kazitan adami aramaya baslar ve bulur hemen Temel'e donup "Bak kardesim iste oraya oturmus. Git ensesine bi tane daha vur sana cebimdeki tüm parayi verecem" der. Temel hemen kafasini kazitmis adamin arkasina geçip ensesine bi tane yapistirip "Ulan Hasan burda miydin, ben de yarim saattir arkadaki adami sen sanip ensesine vuruyorum"...