Fıkra dükkanı

'Eğlence' forumunda Belinay tarafından 12 Temmuz 2008 tarihinde açılan konu

1. şuçlu mahkum

Başkan Temel,bir hapishaneyi ziyaret etmiş.Bir tanesi dışında tüm mahkumlar suçsuz olduklarını, haksızlığa uğrayıp hapse düştüklerini anlatıyormuş.O tek mahkum şeytana uyup bir suç işlediğini, cezasını hak ettiğini söyleyince Temel hapishane yöneticilerine dönerek;
    - Ha pu atamu serbest bırakun, öteçi masum insanların ahlakını bozmasun!

astronot temel

Nasa uzay üssünde yeni bir deneme yapılıyormuş. Gönüllü başvuranlar arasından Temel, astronot adayı olarak seçilmiş. Ön elemede oldukça sıkı testleri geçen Temel; 3 aylik ikinci bir eğitim ile iyi bir astronot olabilmiş. Beklenen an gelmiş ve Temel bir maymunla birlikte uzay mekiğine binerek havalanmış. Atmosfer aşıldıktan sonra Temel'in ilk işi; kendisine sıkı sıkıya söylenildiği gibi zarfları açıp maymunun ve kendisinin görev kartlarını okumak olmuş. Maymunun görevleri: "Yerküre ile bağlantıyı sürekli kontrol altında tutmak; her 2 saatte bir yörüngedeki sapmaları ayarlamak; füze içindeki hava basıncı, ısı, iletkenlik değerlerini aşağıya bildirmek; yakıt harcamasını ve motorların sırasını belirlemek..." diye devam ederken; okumaktan sıkılan Temel, kendi görev kartını açmış : "Maymunu iyi besle!"

almanya yolunda temel ve dursun

Bir gün Temel ve Dursun bakmışlar Türkiye'de iş yok Almanya'ya gitmeye karar vermişler ama ceplerinde para yok... O zamanlarda Almanya'ya hayvanlar bedava gidiyolarmış, bunlarda neleri varsa satıyolar ve bir inek kostümü alıyolar. Temel öne Dursun'da arkaya geçiyor ve gümrüğe gidiyolar gümrükteki memur bunları bir test edeyim diyor ve ineğin önüne bi tomar saman getiriyor
    -Sen gerçek ineksen bu samanları yersin diyor. Temel mecburen yiyor ondan sonra memur bir kova su getiriyor
    -Eger sen gerçek ineksen bunu içersin diyor ve Temel içiyor.. Memur bu sefer bi tomar taze ot getiriyo ve ineğin önüne koyuyor Temel mecburen yiyor... Artık Temel şişiyor ve bir lokma bir şey yiyemez hale geliyor. Ama bu sırada Temel başlıyor gülmeye. Dursun merak ediyor. Soruyor
    -Ula Temel neden gülirsen. Temel de cevap verir
    -Memur bizim gerçek inek olup olmadığımızı anlamak için bir tane öküz getiriyor...

temel ve turist

Temel İstanbul boğazında tekneyle turist gezdiriyormuş. Bir gün bir Amerikalıyı almış, başlamışlar tura. Adam bir saray görüp sormus:
    - Bu ne kadar zamanda yapıldı?
    Temel:
    - 10 yılda
    demiş.
    Adam:
    - Yazık, bizde olsa 5 yılda biterdi.
    Derken bir cami görüp sormus:
    - Bu ne kadar zamanda yapıldı?
    Temel:
    - 5 yılda
    demiş.
    Adam tekrar:
    - Yazık, bizde olsa 2 yılda biterdi
    demiş.
    Temel sinirlenmeye başlamış. Bir tarihi yapı daha görmüşler, turist tekrar sormus, Temel:
    - 2 yılda
    demiş.
    Adam:
    - Vah vah! bizde olsa 1 yılda biterdi
    demiş. Derken tam o sırada Boğaz Köprüsü`nün altına gelmişler. Amerikalı köprüyü göstererek tekrar sormus:
    - Peki bu ne kadar zamanda yapıldı?.
    İyice sinirlenen Temel cevabı yapıştırmış:
    - Hangisi? Bu mu? Bilmem, vallaha dün burada yoktu!!!...

bayram namazı

Temel'in annesi ölmüş. Cenaze namazında bir kenarda duruyormuş. Soranlara: -Pen cenaze namazi kilmasini pilmeyrum" diyormuş. Bir müddet sonra kayınvalidesi ölmüş. Namazda Temel'i en ön sırada görenler: -Hani sen çenaze namazi pilmezdun? -Pu çenaze namazu tegil çi, payram namazu.

ucuza hallettim

PsIkologa giden adam;

-Geceleri uyuyamiyorum efendim demis, surekli yatagin altinda biri var

gibi geliyor. Yatagin altina girip orada uyumayi deniyorum. Bu defa da

yatagin ustunde biri var gibi geliyor...

Adami dikkatle dinleyen psikolog ’Hallederiz bu saplantiyi’ demis.

’Bana haftada iki kere geleceksiniz. 6 aylik bir tedavi sonunda sizi

iyilestirecegimi umuyorum.’

’Her viziteye ne kadar odeyecegim?’

’Her vizite 100 YTL, buna gore 6 ayda 4 bin 800 YTL odeyeceksiniz’

Adam gitmis, o gidis...

Psikolog, birkac ay sonra adama sokakta rastlamis:

’Ne oldu, hastaliginiz?’ ’2.5 YTL’ye hallettim...’

’Nasil oldu?’

’Sizden ciktiktan sonra, ilerdeki bara ugradim. Birami icerken barmene

hastaligimi anlattim.

’Karyolanin bacaklarini kes’ dedi...

Kestim; mesele halloldu

Bir IMF Fıkrası

Çobanın biri dere kenarında koyunlarını otlatıyormuş. Yanına bir Cherokee Jeep yanaşmış. Brioni gömlek, Prada ayakkabılar giyen, Ray-Ban gözlüklü bir adam çobana sormuş.

"- Kaç tane koyunun olduğunu bilirsem, bana onlardan bir tanesini verir misin?"

Çoban, bir adama bir de koyunlarına bakmış; "Tamam" diye cevap vermiş.

Genç adam, telefonunu bilgisayarına bağlayıp, bir NASA sitesine girmiş, GPS’ini kullanarak yeri taramış, bir database ve logaritma ile doldurulmuş 60 excel tablosunu açmış ve 150 sayfalık bir rapor basmış. Ardından, çobana dönmüş;

"- Tam olarak 983 adet koyunun var" demiş.

Çoban, "Doğru" diye cevap vermiş, "Koyununu alabilirsin". Genç adam koyunu almış ve jeepinin arkasına koymuş. Bu kez çoban genç adama dönmüş,

- "Peki... Senin nerede ve ne iş yaptığını bilirsem, koyunumu geri verir misin?" diye sormuş. Adam da "Evet neden olmasın" diye yanıtlamış. Bunun üzerine çoban;

- "Sen IMF’de Danışmansın" demiş.

Adam hayretle sormuş; "Nasıl oldu da bildin?" Çoban "Çok basit" demiş."Buraya çağrılmadan geldin, bu bir. İkincisi benim bildiğim bir şeyi söylemek için benden bir koyunumu istedin. Üçüncüsüne gelince, yaptığın hiçbir şeyden anlamıyorsun çünkü köpeğimi aldın!"