Fermantasyon teknikeri eğitimi ile ilgili bilgi

'Sorun Cevaplayalım' forumunda ZeuS tarafından 8 Ocak 2012 tarihinde açılan konu

 1. fermantasyon teknikeri eğitimi ile ilgili bilgiler

  Fermantasyon Teknikeri Eğitimi; Meslek eğitimi çeşitli üniversitelere bağlı meslek yüksek okulların “Fermantasyon” programında verilmektedir.

  Meslek liselerinin; Endüstriyel Boya ve Dekorasyon, Endüstriyel Boyacılık, Kimya, Lastik Teknolojisi, Petrokimya, Plastik İşleme, Plastik Teknolojisi, Proses, Sanayi Boyacılığı ve Uygulama Tekniği, Sınai Boya, Boya Teknolojisi, bölümlerinden mezun olanlar “Fermantasyon” ön lisans programına sınavsız olarak girebilirler. Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden ya da liselerden mezun olanlar/olacaklar ise ÖSYM Başkanlığınca yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girmeleri, yeterli “Sayısal (SAY)” puanı almaları koşulu ile sınavsız yerleştirme sonunda kontenjan kalırsa ek yerleştirme ile açık olan programlara istedikleri taktirde Y-ÖSS puanlarına göre yerleştirilebileceklerdir.

  2 yıllık eğitim süresince; Matematik, Teknik Resim, Genel Kimya, Fizik, Bilgisayar, Makine Elemanları, Genel Mikrobiyoloji, Hammaddeler, Laboratuar Tekniği, İş Güvenliği ve İlk Yardım, Elektroteknik, Gıda Biliminde Temel İlkeler, Fermantasyon Mikrobiyolojisi, Şarap Teknolojisi, Fermantasyon Sanayii, Atıkların Değerlendirilmesi, Yüksek Alkollü İçkiler Tek., Gıda Mevzuatı, Sofralık Zeytin Teknolojisi, Turşu Teknolojisi, Meyve ve Sebze Değerlendirmesi derslerini öğrenirler. Ayrıca işletmelerde uygulama eğitimi yapılır.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 23 Ağustos 2014
Yükleniyor...
- Fermantasyon teknikeri eğitimi Forum Tarih
Laktik Asit Fermantasyonunun Gıda Sektöründeki Yeri Nedir? Sorun Cevaplayalım 12 Mayıs 2011
Laktik Asit Fermantasyonu Hakkında Bilgi Sayısal Dersler 12 Mayıs 2011
Alkol Fermantasyonu Hakkında Bilgi Sayısal Dersler 12 Mayıs 2011
Fermantasyon Nedir Türkçe Sözlük 12 Mayıs 2011