Fen lisesi öğrencisi ygs de ek puan

'Soru Cevap' forumunda Misafir tarafından 26 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

1. Öncelikle belirteyim ben bir fen lisesi öğrencisiyim ;
    1-ygs de ham puanın üzerine gelecek olan ek puan nasıl hesaplanıyor?
    2-fen lisesi öğrencilerine ygs de aldıkları puanın üzerine en az 65 puan veriyorlarmış doğrumu? değilse rakamlar nelerdir?
    3-fen lisesinde okul sonuncusu olsam bile ek puanım en az 65 puan mi gelicek? değilse rakamlar nelerdir?

2. Cevap: Fen lisesi öğrencisi ygs de ek puan

Yukarıda bahsedilen ek puan yani diğer bir deyişle Ortaöğretim Başarı puanı (AOP)2013 yılında uygulanmayacak. Artık üniversiteye giriş sınavında, öğrencilerin puanına okullarının genel başarısı etki etmeyecek, kişisel başarıları üzerinden puanları hesaplanacak. 12 yıl kesintili eğitime ilişkin yasa teklifi yasalaşırsa...

Üniversiteye girişte uygulanan puan hesaplamasında daha önce öğrencilerin ağırlıklı ortaöğretim başarı puanı da esas alınıyordu...

Yani hem okulda kendi başarıları, hem de okullarının ortalama başarı durumu sınavlarını etkiliyordu. İşte bu uygulama kaldırıldı...

Ama öğrencinin okulda gösterdiği kişisel başarının sınava etkisinde de değişikliğe gidildi.

Üniversite adaylarının okulda gösterdiği başarı, sınavına en az 30, en fazla 60 puan ek getirecek.