Fatih Sultan Mehmetin Anıları

Konusu 'Osmanlı İmparatorluğu' forumundadır ve Meryem tarafından 10 Şubat 2012 başlatılmıştır.

1. Meryem Üye

Fatih Sultan Mehmet anıları
    Fatih Sultan Mehmetin anısı

Fatih Sultan Mehmet Han bir gün kıyafet değiştirerek Edirne de çarşıya çıkar Fiyatları denetlemek için bir dükkana girer.
    - Yarın batman yağ ver! Bal da var mı?
    - Var ama sen onu karşı bakkaldan al
    - Sen niçin vermiyorsun
    - Hep ben kazanırsam olmaz, ben bugünkü yiyeceğimi kazandım
    Fatih Sultan Mehmet Han karşıdan da balı alır Aynı bakkaldan tuz sabun ister Bu bakkal da ilk bakkal gibi davranır Fatih Sultan Mehmet Han bu olayı görünce şöyle der:
    - Birbirine bu derece bağlı, birbirini düşünen bu millet oldukça ben İstanbul'u değil, dünyayı fethederim

Fatih Sultan Mehmet, çocukluğunda biraz yaramazlık yapınca, babası olan 2. Murat Han:
    -“Ne kadar yaramaz bir çocuksun, senden adam olmaz” diye çıkışır.
    Orada bulunan ve velâyet sırrıyla kalp gözü açık olan Akşemseddin Hazretleri, hafifçe gülümseyerek şöyle der:
    -Peder ne der, kader ne der.

Fatih Sultan Mehmet, adamları ile gezerken, yanına sokulan dilenciye bir altın vermiş. Dilenci parayı alınca:
    -Aman Sultanım, demiş. Koskoca bir padişah, kardeşine bu kadar para verir mi?
    Fatih Sultan Mehmet, nereden kardeş olduğunu sorunca, dilenci:
    -İkimiz de Hazreti Ademin çocukları değil miyiz? demiş. Elbette kardeşiz.
    Sultan Fatih:
    -Bu keşfini sakın başkasına söyleme, diye gülümsemiş. Diğer kardeşlerimiz de pay isterse, sana zırnık bile düşmez.