Fast food yiyen çocukların kemikleri eriyor

'Sağlık bilgisi' forumunda Dark tarafından 2 Kasım 2011 tarihinde açılan konu

 1. [​IMG]
  Fast food yiyen çocukların kemikleri çabuk eriyor

  Türk Ortopedi ve Travmatoloji Birliği Derneği Başkanı Prof. Dr. Mahmut Nedim Doral, fast food tarzı beslenen çocukların beslenmediklerini, sadece yemek yediklerini belirterek, ''Kemikte kalsiyum emilimi azaldıkça osteoporoz 12-13 yaşlarından itibaren başlayabiliyor'' dedi.

  Doral, kemik erimesinin (osteoporoz) yavaş gelişen bir hastalık olduğunu, genetik yatkınlık ve beslenmenin kemik erimesi üzerinde direkt etkisi olduğunu söyledi.

  Kemik erimesinin çocuk yaşta oluşmaya başlayan ancak yaşlılık döneminde fark edilen bir hastalık olduğunu belirten Doral, çocukluk çağındaki fast food beslenmenin de osteoporoz riskini artırdığını kaydetti.


  Dorali şunları söyledi:

  ''Çocukluk döneminde yeterli kalsiyumun tüketilmesi kemik yoğunluğuna yapılacak en iyi yatırımdır. Fast food ayakta yenen, sindirimi çabuk, emilimi az olan, öğün dışı yenilen bir yemektir. Fast food yiyen çocuk beslenmiyor, sadece yemek yiyor. Kemikte kalsiyum emilimi azaldıkça osteoporoz çocukluk yaşlarından itibaren başlayabiliyor. Çocuğun beslenmesi için besin oranları ayarlanmış maddeler verilmeli. Süt ağırlıklı beslenme önemli.''

  AA
   
Yükleniyor...
- Fast food yiyen Forum Tarih
Fast food Depresyon Riskini Artırıyor! Sosyal Konular 9 Nisan 2012
Fast Food Depresyon Nedeni Sağlık bilgisi 3 Nisan 2012
Fast Food Tarzı Beslenmenin Çocuklara Zararları Bebek Bakımı 14 Ekim 2011
Fast Food Diyeti 7 günlük Sağlıklı Beslenme ve Diyet 18 Temmuz 2011